İşletme yönetiminde toplam verimli bakım konsepti oluşturulmasına yönelik sistem tasarımı ve bir uygulama
System design and an application for forming total productivity maintanence concept in enterprise management
- Tez No: 101837
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Kalite, başarıya, büyümeye ve arttırılmış rekabetli durumlarda önderlik eden bir iş stratejisidir. Başarılı gelişim programı olan şirketler çok önemli rekabet avantajlarından yararlanırlar. Artan otomasyon ve makineleşmeyle, üretim işlemleri işçilerden makinelere doğru kaymaktadır. Kalite, miktar ve maliyetleri kontrol etmedeki donanım bakımının rolü, hiç olmadığı kadar önemli ve göz önündedir. Bu yeni ortamda başarılı olmak için, donanım mutlaka, ideal çalışma şartlarında gözden geçirilmeli ve etkili bir şekilde çalıştırılmalıdır. Kalite gelişimi, verimliliğin artması, maliyet azalmasına yol açan, küçük parça ve tekrar çalışma gibi savurganlıkların engellenmesi anlamına gelir. Toplam verimli bakımın odağı, donanım bakımıdır. Kalite donanım etkinliğini ölçmede anahtar faktördür. Her donanımın altı temel kaybından biri kalite ile direkt ilgilidir. Ancak kalite ve bakımla ilgili yeterli modeller yoktur. Bu araştırmada bakım ve kalite arasındaki ilişki açıklanarak, işletmelerde kurulacak bakım sistemlerin sağlayacağı faydalar ortaya konulmuş, bunun için bir alt yapı önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Quality is a job strategy which leads to the success and the growth in situations based on increased competition. The companies having a successful development program benefit from very important competing advantages. With increasing automation and becoming mechanized, production has been made by machines, instead of workers. The role of equipment maintenance to control quality, quantity and cost is more important than before and well-known considerable. In order to be successful in this new media, the equipment has certainly been revised in ideal working conditions and made it worked effectively. Quality development means that an increasement in efficiency, a decreasement in cost and preventing extravagance such as small parts and re working. Total productivity maintenance focuses on the equipment maintenance. It is a key factor in measuring the productivity of the quality equipment. There aren't enough models related to quality and maintenance. In this study it has been presented the benefits which the maintenance systems that will be founded in working places, will provide, by explaining the relationship between maintenance and quality finally, as a result of this, it has been presented a a substructure proposal.