Bilgi teknolojilerinin işletmelerin örgüt yapılarına olan etkileri: Güral şirketler grubunda bir uygulama
The Effects of information technologies on the organizaton structures of corporations an aplication in Güral conlomarate
- Tez No: 101838
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bilişim teknolojilerinin son 10 yılda en fazla etkilediği kesim kuşkusuz iş dünyası olmuştur. İş dünyasının artan rekabet ve küreselleşenle karşısında ortaya çıkan taleplerine cevap verebilmek için yazılım ve donanım teknolojileri hızla ilerlemiş, teknolojik ilerlemeler bir çok sektörde dönüştürücü etkiler yaparken bazı sektörlerin ortadan kalkmasına ve yeni sektörlerin oluşmasına neden olmuştur. Bu noktadan hareketle her gün yeni bir terim veya yeni bir uygulamayla karşılaşılan işletmecilik alanında yoğun dönüşümler yaşanmaktadır. Bu dönüşümlerin üç temel gelişme alanının varlığına tanık olunmaktadır. Bunlar, küreselleşme, iletişim ve insan kaynağıdır. Unsurlar daha da dikkatli incelendiğinde aslında bunların temelinde yatan gerçek dönüşüm bilgi ve bunun iletilmesi, tüketilmesi ve tekrar üretilmesi alanındaki bilgi teknolojileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bilgi teknolojileri sayesinde bilgi sahibi olan insan işletme kararlarında söz sahibi olmaya başlamıştır. Bilginin bu denli insanların kullanımına yakın bu bir arz etmesiyle yönetimde ve örgüt yapısında dönüşüm yaşanmıştır. Mesela, sıfır hiyerarşi, yatay organizasyonlar, network organizasyonlar, lider yönetici gibi konulardan söz edilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The field which information technologies affected mostly in last 10 years was business world. Hardware and software technologies progressed rapidly to meet the demands of business world in the face of increasing competition and globalization; technological advances caused a lot of sectors to transformative effects, some sectors to be extinct and new sectors to take place. In this regard, in the field of business in which we meet a new term or an aplication everyday intensive transformations have been going on. It is withnessed that there are there main prograsive field. These are globalization, communication and human resource. When components are examined more carefiilly it has appeared that the real transformation underlying is information technologies which includes information transferring consuming and reproducing of data. With the support of informaion tecnologies, a person who gets the information has started having right to comment on business decisions. With the supply of information peoples use in management and organiztional structure there has been transformation. For instance, it has started being talked about subject of like zero hierarchy network organizations, leader manager.