Tahkim yargılamasında yapay zekâ destekli delil değerlendirmesi
AI-assisted evaluation of evidence in arbitration proceedings
  1. Tez No: 1018377
  2. Yazar: EMİR ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Tahkim, taraf iradesine dayanan esnek ve gizli yapısıyla ticari ve yatırım uyuşmazlıklarının çözümünde sıkça tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte artan masraflar, uzayan süreler ve giderek artan belge inceleme yükü gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Yapay zekânın bu alana girişi büyük ölçüde söz konusu ihtiyaçtan beslenmiş, tartışma da artık bu teknolojinin kullanılıp kullanılmayacağından, hangi sınırlar içinde kullanılacağına kaymıştır. Bu çalışma, yapay zekânın tahkim yargılamasında delillerin değerlendirilmesindeki yerini, üstlenebileceği işlevleri ve kullanımının hukuki sınırlarını incelemekte özellikle yapay zekâ destekli bir değerlendirmenin, hakemin vicdani kanaatini ve takdir yetkisini ikame etmeden yargılamaya nasıl dahil edilebileceğini ele almaktadır. Çalışma, doktrinel ve normatif bir yöntemle milli ve milletlerarası mevzuat, kurumsal tahkim kuralları, yumuşak hukuk metinleri, güncel yargı kararları karşılaştırmalı biçimde değerlendirilerek yürütülmüştür. Çalışmanın hareket noktası, delil değerlendirmesinin baştan sona hakemin vicdani kanaatine bağlı, insana özgü bir muhakeme olduğu tahkimin karma niteliği gereği bu alandaki usuli aykırılıkların ise hakem kararının iptaline ya da tenfizinin reddine yol açabileceğidir. Bu zemin üzerinde varılan sonuca göre yapay zekâ, hakemi ikame eden özerk bir karar verici değil delilin toplanmasını, tasnifini ve değerlendirilmesini kolaylaştıran ancak son sözü her hâlde insana bırakan bir karar destek aracı olarak konumlandırılmalıdır. Zira derin öğrenme modellerinin kara kutu niteliği, gerekçeli karar ve hukuki dinlenilme haklarıyla bağdaşmamakta bu da yargılamanın kişiye bağlı doğasını ve hakemin nihai yetkisinin bir algoritmaya devredilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, doğabilecek riskleri önceden karşılamaya yönelik sözleşmesel ve usuli düzenlemeleri ve mevcut etik metinlerinin çoğu zaman gözden kaçırdığı bir ölçütü, hakemin kendi muhakeme becerilerinin korunmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Although arbitration, owing to its flexible and confidential structure grounded in party autonomy, is frequently preferred for the resolution of commercial and investment disputes, it nonetheless faces problems such as rising costs, prolonged proceedings, and an increasingly heavy burden of document review. The entry of artificial intelligence into this field has largely been driven by this very need. The debate has now shifted from whether this technology will be used to the limits within which it should be used. This study examines the place of artificial intelligence in the evaluation of evidence in arbitration proceedings, the functions it may perform, and the legal limits of its use. In particular, it addresses how an AI-assisted evaluation may be incorporated into the proceedings without supplanting the arbitrator's inner conviction and discretion. The study was conducted using a doctrinal and normative method, through a comparative assessment of domestic and international legislation, institutional arbitration rules, soft-law instruments, and recent case law. Its point of departure is that the evaluation of evidence is, from start to finish, a distinctly human exercise of judgment bound to the arbitrator's inner conviction, and that given the hybrid nature of arbitration procedural irregularities in this area may lead to the setting aside of the arbitral award or the refusal of its enforcement. On this basis, the study concludes that artificial intelligence should be positioned not as an autonomous decision-maker that replaces the arbitrator, but as a decision-support tool that facilitates the collection, classification, and evaluation of evidence while, in every case, leaving the final say to a human being. This is because the black box nature of deep-learning models is incompatible with the right to a reasoned decision and the right to be heard. This, in turn, reveals the inherently personal nature of the adjudicative process and the fact that the arbitrator's ultimate authority cannot be delegated to an algorithm. The study further proposes contractual and procedural arrangements designed to forestall the risks that may arise, as well as a criterion frequently overlooked by existing ethical instruments, namely the preservation of the arbitrator's own reasoning skills.