112 acil sağlık hizmetleri alanındaki afet konulu lisansüstü tezlerin incelenmesi
A rewiew of postgraudate theses on disasters in the field of 112 emergency medical services
  1. Tez No: 1018391
  2. Yazar: NAGİHAN MESOHORLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Afetler meydana geldiğinde ağır yıkımlara, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Ülkemizin jeopolitik konumu ve afet riskleri göz önüne alındığında; kaotik süreçleri yönetecek 112 Acil Sağlık Hizmetleri (ASH) sağlık profesyonellerinin yetiştirilmesi ile bu alandaki bilimsel çalışmaların artırılması kritik bir gereklilik arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, ASH konulu ve afet içerikli lisansüstü tezleri tematik ve metodolojik açıdan inceleyerek mevcut literatür profilini belirlemek ve gelecek araştırmalara rehberlik etmektir. Araştırma kapsamında, YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde 2024 yılı sonuna kadar yayımlanan ASH konulu 319 tez incelenmiş; bunlardan afet içeriğe sahip olan 62 tez analize dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan“Tez İnceleme Formu”kullanılmıştır. Söz konusu form; yayın yılı, afet türü, tez konusu, enstitü, yöntem ve örneklem grubu gibi değişkenleri içermektedir. Ölçeğin kapsam geçerliliği Lawshe tekniği ile hesaplanmış, yüzeysel geçerliliği ise uzman görüşleri doğrultusunda sağlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi modeli kullanılmış; veriler betimsel içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgulara göre, lisansüstü tezlerin çoğunlukla yüksek lisans düzeyinde olduğu, 2018 yılından itibaren belirgin bir artış göstererek 2023 yılında zirveye ulaştığı tespit edilmiştir. Konuların yoğunlukla Covid-19 üzerine odaklandığı, en fazla üretimin Sağlık Bilimleri Enstitüsü (%40,32) ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı (%24,19) bünyesinde yapıldığı görülmüştür. Örneklem grubu olarak en fazla ASH saha çalışanlarının (%54,32) tercih edildiği saptanmıştır. Gelecek çalışmalarda doktora düzeyindeki araştırmalara, deprem odaklı konulara, fen bilimleri ve sosyal bilimler enstitülerinde çalışmalara ve karma yöntemli araştırmalara daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
When disasters occur, they result in extensive damage, as well as signifirant loss of life and property. Considering our country's geopolitical position and disaster risks, the training of 112 Emergency Helath Services (EHS) personrel to effectively manage chaotic process along with the enhancement of scientific research in this field, constituties a critical nesessity. The aim of this study is to examine postgraduate theses on EHS and disaster related topics from thematic and methodological perspectives, to determine the current profile of the literatüre, and to provide guidance for future research. As part of the research, 319 theses on EHS registered at the YOK National Thesis Centre by the end of 2024, were reviewend. Among these, 62 theses containing disaster related content were included in the analysis. The“Thesis Review Form”developed , by the researcher, was utulized for data collection. This form included variables such as the type of disaster, thesis topic, institution, methodology and sample group. The content validity was calculated using the Lawshe technique, while face validity was ensured in accordance with expert opnions. The document analysis model, one of the qulitative research designs, was employed in the study and the data were analysed using descriptive content analysis. According to the findings, the majority of postgraudate theses were at master's level. İt was observed that there was a notable increase starting from 2018 reaching a peak in 2023. The topics were predominantly focused on COVID-19. The highest number of theses were produced within the İnstitute of Health Sciences (40.32%) and the Department of Disasters Management (24.19%) İt was determined that EHS field personnel ,(54,32 %) were the most frequently preferred sample group. İt was recommend that future studies place greater emphasis on doctoral level research, earthquake focused topics, research conducted within institutes of natural and social sciences and studies emplaying mixed methods approaches.