The impact of knowledge management on frugal innovation in the Turkish leather companies
Türkiye'de deri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde bilgi yönetiminin frugal inovasyon üzerindeki etkisi
- Tez No: 1018390
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Kaynak yoğun sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin, operasyonel kısıtların üstesinden gelmek ve rekabet avantajını sürdürebilmek için stratejik yaklaşımlar geliştirmeleri gerekmektedir. Bu çalışma, artan maliyetler ve sınırlı kaynak baskıları altında faaliyet gösteren Türkiye'deki deri imalat sektöründe Bilgi Yönetimi (BY), Dönüşümcü Liderlik (DL), Brikolaj Yetenekleri (BYE) ve Yatırım Kararları (YK)'nın Frugal İnnovation (Fİ) üzerindeki bütünleşik etkilerini incelemektedir. Açıklayıcı Sıralı Karma Yöntem (ASKY) tasarımı kullanılarak 40 firmadan toplanan veriler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (KEKK-YEM) ile analiz edilmiş ve nitel görüşmelerle desteklenmiştir. Bulgular, BY'nin hem Fİ hem de BYE üzerinde anlamlı bir etki yarattığını, ayrıca YK'nın DL ile Fİ arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. DL'nin düzenleyici rolü istatistiksel olarak anlamlı bulunmasa da yüksek DL düzeylerinde BY–YK ilişkisinin güçlendiği görülmüştür. Uygulamada, sonuçlar deri firmalarının BY ve Fİ uygulamalarını bütünleştirerek, yatırımlarını tutumlu ilkelere göre uyumlaştırarak ve bilgi paylaşımını teşvik eden liderlik kültürünü geliştirerek verimlilik ve rekabet gücünü artırabileceğini göstermektedir. Çalışmanın temel sınırlılığı örneklem büyüklüğü ve sektör kapsamı ile ilgilidir; bu nedenle gelecekteki araştırmaların modeli farklı imalat sektörlerinde test etmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies in resource-intensive industries must develop strategies to overcome operational challenges and sustain long-term competitiveness. This study examines the role of knowledge management (KM), transformational leadership (TL), Bricolage capabilities (BC), and investment decisions (INV) in promoting frugal innovation (FI) within the leather manufacturing sector in Türkiye, an industry facing increasing cost and resource pressures. Using an Explanatory Sequential Mixed-Methods (ESMM) design, quantitative data from 40 manufacturing firms were analyzed through Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM), complemented by qualitative interviews for contextual validation. The model examined the mediating effects of BC and INV, as well as the moderating role of TL. Results indicate that KM significantly enhances both FI and BC, confirming its role as a foundational enabler of FI under constraints. Additionally, INV mediates the relationship between TL and FI, demonstrating that TL influences FI primarily through strategic INV choices. Although TL's moderating role was not statistically significant, higher leadership levels showed to strengthen the KM and INV relationship. Practically, the study underscores that integrating KM, TL, and INV alignment fosters FI and operational resilience in resource-constrained industries. The study's main limitation lies in its sample size and industry scope; thus, future research could extend this model to other manufacturing sectors or incorporate additional variables such as digital transformation and environmental performance to enhance generalizability.