Ortaokul matematik öğretmen adaylarının cebirsel düşünme düzeyleri ve algoritmik düşünme algılarının incelenmesi
An investigation of middle school mathematics preservice teachers' algebraic thinking levels and their perceptions of algorithmic thinking
- Tez No: 1018393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇELİKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmada ortaokul matematik öğretmen adaylarının cebirsel düşünme düzeyleriyle algoritmik düşünme algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi 2024–2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Türkiye'nin farklı üniversitelerinde öğrenim gören toplam 359 ortaokul matematik öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak algoritmik düşünme ölçeği ve cebirsel düşünme testi kullanılmıştır. Veriler; betimsel istatistikler, Friedman testi, Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi, Spearman Rho korelasyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda cebirsel düşünme puanlarının orta düzeyde yoğunlaştığı bulunmuştur. Görevler arasında yapılan karşılaştırmalarda anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyine göre yapılan sonucunda hem cebirsel düşünme hem de algoritmik düşünme açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmış ve iki değişkende de farkın 4. sınıf ile 2. sınıf arasında olduğu belirlenmiştir. Cinsiyete göre yapılan analiz sonuçları incelendiğinde ise hem cebirsel düşünme hem de algoritmik düşünme puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman sıra farkları korelasyonu ile incelendiğinde, cebirsel ve algoritmik düşünme arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan ilişki saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, sınıf düzeyinin her iki düşünme becerisi üzerinde etkili olduğu ancak cinsiyetin ve değişkenler arası ilişkinin anlamlı düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar ışığında doğrultusunda hem araştırmacılara hem de eğitimcilere yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examined the relationship between algebraic thinking levels and perceptions of algorithmic thinking among preservice elementary mathematics teachers. The research was conducted using a survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of a total of 359 preservice elementary mathematics teachers studying at different universities in Türkiye during the spring semester of the 2024–2025 academic year. Data were collected using an Algorithmic Thinking Scale and an Algebraic Thinking Test. The data were analyzed using descriptive statistics, the Friedman test, the Kruskal–Wallis H test, the Mann–Whitney U test, and Spearman's rho correlation analysis. The results indicated that algebraic thinking scores were concentrated at a moderate level. Significant differences were found between tasks. According to class level, statistically significant differences were observed in both algebraic and algorithmic thinking, with the difference occurring between 4th-year and 2nd-year students in both variables. When analyzed by gender, no statistically significant differences were found in either algebraic or algorithmic thinking scores. The relationship between the variables, examined using Spearman's rank-order correlation, revealed a low-level positive but statistically non-significant relationship between algebraic and algorithmic thinking. Based on these findings, it was concluded that class level has an effect on both thinking skills, whereas gender and the relationship between the variables are not statistically significant. In line with these results, several recommendations were provided for both researchers and educators.