Yetişkinlerde yaşam yönelimi, bedensel duyumları abartma eğilimi ve sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkiler
The relationships between life orientation, somatosensory amplification, and health anxiety in adults
- Tez No: 1018402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde yaşam yönelimi, bedensel duyumları abartma eğilimi ve sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma evreni, 2026 yılında Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Çalışma örneklemi ise bu evrenden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen, 282'si kadın (%65,6), 148'i erkek (%34,4) olmak üzere toplam 430 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler çevrim içi ortamda toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-demografik Bilgi Formu ve Gönüllü Onam Formu ile birlikte“Yaşam Yönelimi Testi (LOT-R)”,“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (HAI)”ve“Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği (BDAÖ)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, yaşam yönelimi ile sağlık anksiyetesi arasında negatif yönlü; bedensel duyumları abartma eğilimi ile sağlık anksiyetesi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Ayrıca yaşam yönelimi ile bedensel duyumları abartma eğilimi arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçları, her iki değişkenin sağlık anksiyetesini anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, sağlık anksiyetesinin bireylerin bilişsel değerlendirme süreçleri ve bedensel duyumları algılama biçimleri ile ilişkili olduğunu göstermekte ve bu değişkenlerin sağlık anksiyetesinin anlaşılmasında önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between life orientation, somatosensory amplification, and health anxiety in adult individuals. The study was conducted within the framework of a relational survey model. The population of the study consists of individuals aged 18 and over living in Turkey in 2026. The sample of the study consists of a total of 430 participants selected from this population through convenience sampling, including 282 females (65.6%) and 148 males (34.4%). The data were collected online. As data collection tools, the Sociodemographic Information Form and the Informed Consent Form prepared by the researcher were used along with the Life Orientation Test (LOT-R), the Health Anxiety Inventory (HAI), and the Somatosensory Amplification Scale (SSAS). The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and regression analysis. The findings revealed a significant negative relationship between life orientation and health anxiety, and a significant positive relationship between somatosensory amplification and health anxiety. In addition, a negative relationship was found between life orientation and somatosensory amplification. The results of the regression analysis indicated that both variables significantly predicted health anxiety. The findings suggest that health anxiety is associated with individuals' cognitive evaluation processes and their perception of bodily sensations, and that these variables play an important role in understanding health anxiety.