Mitral anuler kalsifikasyon ile arteryal stiffness arasındaki ilişkinin cardio ankle vasculer index(CAVI) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the association between mitral annular calcification and arterial stiffness with cardio-ankle vascular index
- Tez No: 1018440
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç : Çalışmada mitral anuler kalsifikasyon ile arteryal stifffness arasındaki ilişkiyi CAVI ile inceledik. Yöntem: Çalışmaya kardiyoloji kliniğine başvuran ve yapılan ekokardiyografide mitral anuler kalsifikayon tespit edilen ve çalışma kriterlerine uygun 98 hasta ve mitral anuler kalsifikasyon olmayan 38 kontrol grubu hastası alındı.Mitral anuler kalsifikasyon tespit edilenlerin ve kontrol gurubunun CAVI ölçümleri yapıldı Bulgular :Her iki grup arasında yaş,cinsiyet,HT,KAH,BSA ve sigara içiciliği açısından fark yoktu(p>0,05).LAVİ MAK(+) grupta kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde daha büyük saptanmıştır(p<0,001).MAK(+) grupta mitral inflow spektral doopler E,A dalgası ve mitral lateral anulus E dalgası(Em) anlamlı olarak düşük bulunmuştur(p<0,05). MAK(+) grupta kontrol grubuna göre L-ABI ve R-ABI daha düşük bulunmuştur(sırasıyla p=0,017,p=0,005).MAK(+) grup ile kontrol grubu karşılaştırıldığında R-CAVI,L-CAVI ve O-CAVI arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir(sırasıyla p=0,037,p=0,005,p=0,014). O-CAVI ile tüm popülasyonda MAK evreleri için bakılan korelasyon analizinde anlamlı derecede pozitif ilişki tespit edilmiştir. (r:0.278, p:0.001) Sonuç :Artmış arteryal stiffness bir subklinik ateroskleroz göstergesidir. Çalışmamızda CAVI ile ölçülen arteryal stiffness ın MAK olan hastalarda daha yüksek olduğunu gördük.Sonuç olarak MAK tespit edilen hastalarda uygulanabilecek tedavi ve önlemler ile gelişebilecek kardiyovasküler mortalite ve morbidite engellenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We evaluated the correlation of mitral annular calcification and arterial stiffness with cardio-ankle vascular index Method: The 98 patients with mitral annular calcification admitted to echocardiography laboratory fulfilling the study criterion and 38 healthy volunteers were included in the study. Cardio-ankle vascular index was measured for each participant. Results: Both groups were similar for demographic variables including age, sex, hypertension, coronary artery disease, body surface area and smoking (p>0.05). The LAVİ was significantly higher in patients with MAC (p<0,001). The mitral inflow spectral Doppler E and A waves and mitral annulus lateral E wave were significantly lower in patients with MAK(+) (p<0,05). L-ABI and R-ABI values were significantly lower in patients with MAK(+) (p=0,017 and p=0,005 consecutively). R-CAVI, L-CAVI and M-CAVI were significantly higher in patients with MAC (p=0,037, p=0,005 and p=0,014 consecutively). The M-CAVI was significantly correlated with MAC grade (r:0.278, p:0.001). Conclusion: Arterial stiffness is a marker of atherosclerosis. We showed that, the arterial stiffness measured with cardio-ankle vascular index was significantly higher in patients with MAC in this study. In conclusion, MAC may be accepted as marker of atherosclerosis and patients presenting with MAC may be managed with appropriate measures and therapy to prevent cardiovascular mortality and morbidity.