Ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematiğin doğasına, öğretimine ve öğrenimine yönelik inanışları
Beliefs of middle school mathematics preservice teachers about the nature, teaching, and learning of mathematics
- Tez No: 1018439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇELİKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının uygulama süreci sonrasında matematiğin doğasına, öğretimi ve öğrenimine ilişkin inanışlarını incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden eş zamanlı gömülü desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2024–2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Akdeniz Bölgesi'nde bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği lisans programında öğrenim gören 56 dördüncü sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma, beş hafta boyunca“Matematik Felsefesi”dersi kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın bulguları müdahale süreci sonunda öğretmen adaylarının matematiğin doğasına ilişkin felsefi düşüncelerinde anlamlı bir gelişim olduğunu; matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inanışlarda ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişim bulunmadığını göstermiştir. Nitel bulgular bu sonucu destekler biçimde öğretmen adaylarının matematiğin doğasına ilişkin epistemolojik farkındalıklarının arttığını ve felsefi konumlanışlarını daha bilinçli şekilde ifade etmeye başladıklarını ortaya koymuştur. Süreç boyunca bazı adayların mutlakçı yaklaşımdan yarı deneyselci yaklaşıma yöneldiği, matematiği daha sorgulanabilir bir yapı olarak ele almaya başladıkları görülmüştür. Buna karşın, öğretmen adaylarının matematik öğretimi ve öğrenimine ilişkin inanışları sınırlı ve başlangıç düzeyinde bir sorgulama süreci belirlenmiştir. Bu durum, öğretim inanışlarının daha uzun süreli deneyim ve uygulamalarla değişebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine prospective teachers' beliefs about the nature, teaching, and learning of mathematics after the practical training process. Accordingly, a concurrent embedded mixed-methods design was employed in the study. The study group consisted of 56 fourth-year pre-service elementary mathematics teachers enrolled in the undergraduate elementary mathematics education program of a public university located in the Mediterranean Region during the spring semester of the 2024–2025 academic year. The study was conducted over five weeks within the scope of the“Philosophy of Mathematics”course. The findings of the study indicated that, at the end of the intervention process, there was a statistically significant improvement in the pre-service teachers' philosophical views regarding the nature of mathematics, whereas no statistically significant change was found in their beliefs about mathematics teaching and learning. The qualitative findings supported this result by revealing that the pre-service teachers' epistemological awareness regarding the nature of mathematics increased and that they began to express their philosophical positions more consciously. Throughout the process, some participants shifted from an absolutist approach to a quasi-empiricist approach and began to conceptualize mathematics as a more open and inquiry-based structure. In contrast, the pre-service teachers' beliefs about mathematics teaching and learning reflected a limited and initial-level questioning process. This suggests that instructional beliefs may change through longer-term experiences and practices.