Kadınların doğumda algıladığı destek ve kontrol düzeyini etkileyen faktörler
Factors influencing women's perceived support and control duringchildbirth
- Tez No: 1018480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE FIŞKIN SİYAHTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kadınların doğumda algıladığı destek ve kontrol düzeylerini etkileyen sosyodemografik ve obstetrik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: İlişkisel tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülen bu araştırma, İstanbul'daki özel bir hastanenin kadın doğum polikliniklerinde, doğum yapan 327 lohusa kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“Doğumda Algılanan Destek ve Kontrol Ölçeği (DDKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra non-parametrik testler ve değişkenler arasındaki ilişkilerin yönünü belirlemek amacıyla Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 30,3±4,53 olup, DDKÖ toplam puan ortalaması 119,64±19,71 olarak saptanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, kadınların yaşları ve yaşayan çocuk sayıları ile doğumda algıladıkları destek ve kontrol düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p<0,05). Karşılaştırmalı analizlerde; geliri giderinden az olan gruptaki kadınların iç kontrol, dış kontrol ve toplam ölçek puanları yüksek gelir grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,05). Kadınların doğum şekli, doğumda komplikasyon yaşama durumu, süreçteki kararlara katılımları, doğumda destek alınan kişi, doğumu yaptıran sağlık profesyoneli, non-farmakolojik rahatlama yöntemlerini kullanma durumu ve doğum esnasında maruz kalınan tıbbi müdahaleler gibi değişkenlerin; ölçek toplam puanı ile alt boyut puanlarında anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma bulguları, doğum eyleminde kadının destek ve kontrol algısının yalnızca kişisel geçmişe bağlı olmadığını, büyük ölçüde doğum anında sunulan profesyonel bakımın niteliği ve doğum ortamındaki uygulamalarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Rutin tıbbi müdahalelere dayalı medikalize yaklaşımlar kadının kontrol hissini olumsuz etkileyebilirken; kadına saygı duyan, ortak karar vermeyi destekleyen, non-farmakolojik yöntemlere alan açan ve birebir ebelik bakımı sunan doğum deneyimini pozitif yönde desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to identify the sociodemographic and obstetric factors that influence the levels of support and control women perceive during childbirth. Material and Method: This correlational, descriptive and cross-sectional study was conducted with 327 postpartum women who had given birth at the obstetrics outpatient clinics of a private hospital in Istanbul. Data were collected using the“Personal Information Form”and the“Support and Control in Birth (SCIB)”. In addition to descriptive statistics, non-parametric tests and Spearman's correlation analysis were applied to determine the direction of relationships between variables. Results: The mean age of the participants was 30.3±4.53, and the mean total SCIB score was found to be 119.64±19.71. The correlation analysis revealed a significant negative relationship between women's age and the number of children they had, and the levels of perceived support and control at childbirth (p<0.05). In the comparative analyses, women in the group with income lower than expenditure were found to have significantly higher scores on the internal control, external control and total scale scores compared to the high-income group (p<0.05). It was determined that variables such as women's mode of delivery, experience of complications during childbirth, participation in decisions during the process, the person from whom support was received during childbirth, the healthcare professional who delivered the baby, use of non-pharmacological pain relief methods, and medical interventions experienced during childbirth produced significant differences in both the total scale score and the subscale scores. Conclusion: Research findings indicate that a woman's perception of support and control during labour is not solely dependent on her personal history, but is largely related to the quality of professional care provided at the time of birth and the practices within the birthing environment. Whilst medicalised approaches based on routine medical interventions may negatively affect a woman's sense of control, it has been observed that a birth experience characterised by respect for the woman, support for shared decision-making, the provision of space for non-pharmacological methods, and one-to-one midwifery care positively supports this experience.