Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim aile sağlığı merkezlerinde takip edilen gebelerde çok boyutlu algılanan sosyal destekle doğum sonrası depresyon arasındaki ilişki
The relationship between multidimensional perceived social support and postpartum depression in pregnancies followed at education family health centers of Atatürk University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 479073
  2. Yazar: HALİME PINAR DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmada algılanan sosyal desteğin, postpartum dönemdeki annelerdeki anksiyete, depresyon ve stres düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Eylül 2015- Eylül 2016 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Aile Hekimliği Anabilim Dalı' na bağlı hizmet veren beş adet Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Tipi Aile Sağlığı Merkezinde takipli gebeler arasında yapıldı. Doğum sonrası 4 haftalık dönemi çalışmamızın yapıldığı tarihlerin dışına sarkmaması açısından çalışmanın son 9 aylık periyodundan sonra tespiti yapılan gebeler çalışmaya alınmadı. Bu koşulları sağlayan 122 gebeden çalışmamıza katılmaya gönüllü olan 119 gebeye önce Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Ölçekten aldığı puan, ölçeğin Türkçe kesme puanı olan 4' ün üstü olarak hesaplanan 6 anne adayı depresif kabul edilerek çalışma dışı bırakıldı. Annelerden 3' ünün de yas sürecinde olması üzerine kalan 110 gebeye demografik anket verilerek doğumdan sonraki dördüncü hafta için görüşme planlandı. Doğum sonrası dördüncü haftada kontrole çağrılan postpartum dönemdeki kadınlara Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) doldurtuldu. Türkiye'de yapılan çalışma puanına göre 12 ve üzerinde puan alanlar depresif kabul edildi. Toplam 110 kadının demografik verileri istatistiksel olarak çalışıldı. Tüm kadınlarla yüz yüze görüşme yapıldı. Numerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Histogram grafiği ile incelendi. Hipotez testleri olarak Student t testi, Mann-Whitney U testi, Tekrarlayan ANOVA, Tek Yönlü ANOVA, Ki Kare ve Lojistik Regresyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to research the effect of perceived social support on anxiety, depression and stress levels in postpartum mothers. Method: The study was done on pregnants whose following ups were performed at five Erzurum Atatürk University Faculty of Medicine Education Type Family Health Centers (AUFMETHC), affiliated to the Department of Family Medicine, between September 2015 and September 2016. The pregnancies were detected after the last 9 months period of study that was not taken into the study, in case of affecting our work outcomes by the last four weeks postpartum periods. Beck Depression Scale for Primary Care was administered to 119 patients who volunteered to participate in 122 genders who had these conditions. Six mothers whose scores were calculated above 4 -Turkish cut-off score- were considered depressed and excluded from the study. On the fact that three of the mothers are in mourning, the remaining 110 pregnants were made an appointment for the fourth week after giving birth with demographic questionnaire. The Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) was administered to postpartum women who were referred for control at the fourth postnatal week. According to the work done in Turkey, whose score 12 or more were considered to be depressed. The demographic data of 110 women were studied statistically. All women were interviewed face to face. Normal distribution of numerical variables were evaluated by Histogram graph. Student t test, Mann-Whitney U test, Recurrent ANOVA, One-way ANOVA, Chi square and logistic regression tests were used as hypothesis tests.