Rebozo tekniğinin doğumda algılanan destek ve kontrol üzerine etkisi
Effect of rebozo technique on perceived support and control at birth
- Tez No: 927439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma rebozo tekniği uygulanan gebelerin doğumda algıladıkları destek ve kendi doğumları üzerindeki kontrol düzeyini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda, Eylül-Aralık 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmanın evrenini Bilecik iline bağlı bir ilçe devlet hastanesinde vajinal doğum yapan kadınlar oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü hesaplanarak 44 gebe (deney:22, kontrol:22) ile çalışma yürütüldü. Deney grubuna travay sürecinde rebozo tekniği uygulanırken, kontrol grubuna rutin ebelik bakımı uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak için Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğumda Algılanan Destek ve Kontrol Ölçeği kullanıldı. Araştırma bulgularında müdahale ve kontrol grubu arasında obstetrik ve sosyodemografik özellikleri arasında anlamlı fark bulunmazken, rebozo tekniği uygulanan gebelerde, doğumda algılanan destek ve kontrol ölçeği puan ortalamasının 11.348 olduğu tespit edilerek gruplar arasında anlamlı fark tespit edildi (p=0.000). Araştırmanın Cronbach's alpha değeri 0.973 bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen bulgular; travay sürecinde uygulanan rebozo tekniğinin doğumda ebe tarafından alınan desteğin, güler yüzlü davranış, rahatlamayı sağlayıcı uygulamalar, kendini iyi hissettiren uygulamalar, ağrı azaltıcı uygulamalar, doğum esnasında kolay hareket etmeyi sağlama, doğumda istediği pozisyonu alma, doğumda ıkınmayı kontrol edebilme gibi gebenin doğumda algıladığı kontrolü arttırırken doğum süresinin kısaldığı saptanmıştır. Sonuç olarak, rutin ebelik bakımının yanında uygulanan rebozo tekniğinin doğumda algılanan ebe desteğini arttırdığı, doğumu farkındalıkla yönetme durumuna katkı sağladığı ve doğum süresini anlamlı derecede kısalttığı tespit edilmiştir. Rebozo tekniğinin doğum ağrısı ile baş etme, doğumda kontrolü sağlama gibi etkileri göz önünde bulundurulduğunda doğumhanelerde ebeler tarafından uygulanan rutin ebelik bakımına dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure the level of support perceived by pregnant women who underwent the rebozo technique during labor and the level of control over their own labor. The study was conducted in a randomized controlled experimental design between September and December 2024. The population of the study consisted of women who gave birth vaginally in a district state hospital in Bilecik province. The sample size was calculated and the study was conducted with 44 pregnant women (experiment: 22, control: 22). While rebozo technique was applied to the experimental group during the trauma process, routine midwifery care was applied to the control group. Introductory Information Form, Perceived Support and Control in Childbirth Scale were used to collect data. In the findings of the study, while there was no significant difference between the obstetric and sociodemographic characteristics of the intervention and control groups, the mean score of the perceived support and control in childbirth scale was found to be 11.348 in pregnant women who underwent rebozo technique and a significant difference was found between the groups (p=0.000). Cronbach's alpha value of the study was found to be 0.973. The findings obtained in this study showed that the rebozo technique applied during the trauma process increased the support received by the midwife at birth, friendly behavior, practices that provide relaxation, practices that make you feel good, practices that make you feel good, pain-reducing practices, providing easy movement during birth, taking the desired position at birth, and controlling pushing at birth, while increasing the control perceived by the pregnant woman at birth and shortening the delivery time. In conclusion, it was found that the rebozo technique applied in addition to routine midwifery care increased the perceived midwife support in labor, contributed to the state of managing labor with awareness and significantly shortened the duration of labor. Considering the effects of rebozo technique such as coping with labor pain and controlling labor, it is recommended to be included in routine midwifery care applied by midwives in labor and delivery rooms.