Amasya ili taban meralarında biyogaz atığı uygulaması ve biçim sıklıklarının mera verim ve kalitesine etkisi
The effect of biogas waste application and cutting frequencies on pasture yield and quality in lower pastures of Amasya province
- Tez No: 1018484
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir mera yönetimi; bitkilerin fenolojik gelişim evreleri ile toprak verimliliğini esas alan dengeli bir yararlanma şeklinin hayata geçirilmesidir. Bu çalışma, Amasya ili ekolojik koşullarında (Suluova – Cürlü köyü) otlatmaya açık bir mera alanında, farklı biçim zamanları ve organik gübre uygulamasının kuru ot verimi, familyaların toplam ağırlığa göre botanik kompozisyona katılım oranları üzerine olan etkilerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre toplam kuru ot verimi, organik gübre uygulanan parsellerde (B+) 424.2–1096.5 kg/da, organik gübreleme uygulanmayan parsellerde ise (B-) 228.6–548.5 kg/da aralığında gerçekleşmiştir. Bu artış özellikle baklagil familyasında bulunan bitkilerde (%21.65) görülmüştür. Organik gübre uygulanan ve özellikle üç haftada bir biçim yapılan işlemlerde baklagil oranı %54.9 ile en yüksek değere ulaşmıştır. Kuru otun ortalama ham protein oranı B+ uygulamasında %18.00, B- parsellerinde ise %16.45 olarak belirlenmiştir. Organik gübre uygulaması ile mera kuru otunun ADF oranı %34.04'ten %31.49'a, NDF oranı ise %54.75'ten %49.64'e gerilemiştir. Organik gübre uygulaması genel olarak mera kuru otunun nispi yem değeri, Ca, K, P, ve Ca/P oranını artırmıştır. Elde edilen bulgular, Amasya ve benzer ekolojik koşullara sahip bölgelerde sürdürülebilir mera yönetimi açısından biyogaz kökenli organik gübre kullanımının mera otunun verim ve kalite dengesine olumlu katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, botanik kompozisyonun korunması ve yem kalitesinin artırılması açısından 2-3 haftada bir yapılan biçim işlemlerinin en uygun yararlanma sıklığı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sustainable pasture management involves implementing a balanced utilization method based on the phenological development stages of plants and soil fertility. This study was conducted in a pasture area open to grazing in the ecological conditions of Amasya province (Suluova – Cürlü village) to investigate the effects of different harvesting times and organic fertilizer application on dry forage yield and the proportion of plant families in the botanical composition according to total weight. According to the research results, the total dry forage yield ranged from 424.2–1096.5 kg/da in plots (B+) where organic fertilizer was applied, and from 228.6–548.5 kg/da in plots without organic fertilizer application (B-). This increase was particularly observed in plants belonging to the legume family (21.65%). In the treatments where organic fertilizer was applied and harvesting was done every three weeks, the legume proportion reached its highest value at 54.9%. The average crude protein content of dry forage was determined to be 18.00% in the B+ application and 16.45% in the B- plots. With the application of organic fertilizer, the ADF ratio of pasture hay decreased from 34.04% to 31.49%, and the NDF ratio decreased from 54.75% to 49.64%. Overall, organic fertilizer application increased the relative feed value, Ca, K, P, and Ca/P ratio of pasture hay. The findings indicate that the use of biogas-derived organic fertilizers positively contributes to the yield and quality balance of pasture hay in Amasya and regions with similar ecological conditions, in terms of sustainable pasture management. Furthermore, it was found that mowing every 2-3 weeks is the most suitable frequency for maintaining botanical composition and improving feed quality.