Süspansiyon laringoskopi uygulanan hastalarda hastaya ait özelliklerin operasyon zorluğu, süspansiyon kuvveti ve kafa içi basıncına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of patient characteristics on operation difficulty, suspension force, and intracranial pressure in patients undergoing suspension laryngoscopy
- Tez No: 1018485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Süspansiyon laringoskopi kulak burun boğaz hastalıkları pratiğinde larinks düzeyindeki patolojilerin tanı ve tedavisinde sıklıkla uygulanan bir operasyondur. Mevcut patolojinin doğru tanısı ve ortadan kaldırılması için uygun cerrahi yaklaşım yöntemini belirlemek, gerekli ekipman hazırlıklarını yapmak ve ortaya çıkabilecek komplikasyonlara karşı hazırlıklı olmak oldukça önemlidir. Transoral yol ile çeşitli aparatlar yardımıyla yapılan bu işlemde hastadan hastaya oldukça değişken süreçler ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda bu süreçlerin öngörülebilirliğini hesaplamak ve prosedürün eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi için yol gösterici parametreleri tanımlamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma 01/04/2024 – 01/08/2024 tarihleri arasında prospektif olarak yapılmıştır. 18 yaşından büyük, ASA skoru I-III ve larinks düzeyindeki patolojik lezyona yönelik veya fonomikrocerrahi için süspansiyon laringoskopi uygulanan 70 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar üzerinde operasyon öncesi çeşitli mezuralar yardımıyla antropometrik ölçümler yapılmıştır. Operasyon esnasında ise cerrah tarafından operasyon zorluk derecesi değerlendirilmiş, dijital kuvvet ölçüm cihazı ile hastanın göğsü üzerindeki süspansiyon kuvveti (SK) ölçülmüş ve belirli zaman dilimlerinde (T0, T1, T2, T3 ve T4) ultrasonografik olarak optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ölçümleri yapılmıştır. Bu zaman dilimleri: T0: Genel anestezi indüksiyonu öncesi supin pozisyonda nötral durumda, T1: Genel anestezi indüksiyonu sonrası rijid laringoskop ağız içine tatbik edilmeden önce Boyce-Jackson pozisyonunda, T2: Boyce-Jackson pozisyonunda larinksin süspansiyona alınması sonrası operasyonun 5. dakikası, T3: Boyce-Jackson pozisyonunda operasyonun 20. dakikası, T4: Operasyon sonunda ekstübasyon öncesi rijid laringoskop ağız içinden çıkartılıp hasta supin pozisyonda olarak belirlenmiştir. Bulgular: Süspansiyon laringoskopi yapılan 70 hastanın 42'si (%60) kolay süspansiyon laringoskopi (KSL), 28'i (%40) zor süspansiyon laringoskopi (ZSL) olarak değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümler arasında boy (p<0,024), kilo (p<0,01), vücut kitle indeksi (VKİ) (p<0,005), ağız açıklığı mesafesi (p<0,005), sternomental uzunluk (SMU) (p<0,033), ekstansiyonda sternomental uzunluk (ESMU) (p<0,001) ve ekstansiyonda vertikal thyromental uzunluk (EVTMU) (p<0,02) parametreleri, ayrıca süspansiyon kuvveti ölçümleri (p<0,001) ZSL'de istatistiksel olarak anlamlı korelasyon göstermiştir. Kesim değerleri; boy <173 cm, kilo >85 kg, VKİ >24,62, ağız açıklığı ≤47 mm, süspansiyon kuvveti >4,02 kg, SMU ≤111 mm, ESMU ≤155 mm, EVTMU ≤67 mm olarak bulunmuştur. Operasyon zorluk riski; VKİ >24,62 olanlarda yaklaşık 10 kat (p<0,004), ağız açıklığı <47 mm olanlarda yaklaşık 6 kat (p<0,005), süspansiyon kuvveti >4,02 kg olanlarda yaklaşık 8 kat (p<0,001), SMU ≤111 mm olanlarda yaklaşık 3 kat (p<0,022), ESMU ≤155 mm olanlarda yaklaşık 5 kat (p<0,004) ve EVTMU ≤67 mm olanlarda yaklaşık 3 kat (p<0,034) artmış olarak hesaplanmıştır. OSKÇ değerleri medyan ve min-max olarak T0: 4,5 (3,7-5,9) mm, T1: 4,9 (3,8-6,9) mm, T2: 5,65 (4,10-7,40) mm, T3: 6,5 (4,7-8,6) mm ve 5,05 (4,0-6,8) mm olarak bulunmuştur. T0-T1, -T0-T2, T0-T3, T0-T4, T1-T2, T1-T3, T2-T3, T2-T4, T3-T4 zamanlarındaki karşılaştırmalı ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı artışlar izlenmiştir (p<0,001). OSKÇ ölçümleri ile operasyon zorluğu arasındaki korelasyon incelendiğinde bütün ölçüm zamanlarında (T0, T1, T2, T3, T4) istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir (p<0,001). Ayrıca OSKÇ uzunluklarının artışı ile süspansiyon kuvveti değerinin artışı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (p<0,001). Sonuç: Bu çalışmada süspansiyon laringoskopi uygulanan hastalarda operasyonun kolaylık derecesini, ortaya çıkabilecek komplikasyonları ve uygun cerrahi yöntemleri belirlemek için yardımcı olabilecek bazı ölçümler yapılmıştır. Önceki çalışmalardan farklı parametreler ve bunların kesim değerleri bulunmuş, ayrıca risk katsayıları hesaplanmıştır. Boy, kilo, VKİ, SMU, ESMU, EVTMU ölçümleri preoperatif olarak operasyon zorluğu hakkında fikir verirken, süspansiyon kuvveti ve OSKÇ ölçümleri intraoperatif olarak artmış kafa içi basıncı ve buna bağlı oluşabilecek komplikasyonlar açısından uyarıcı nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Suspension laryngoscopy is a frequently performed procedure in otorhinolaryngology practice for the diagnosis and treatment of laryngeal pathologies. To ensure the correct diagnosis and eradication of the pathology, it is crucial to determine the appropriate surgical approach, prepare the necessary equipment, and be ready for potential complications. During this procedure, which is performed transorally using various apparatuses, processes vary significantly among patients. This study aims to evaluate the predictability of these processes and to define guiding parameters for the seamless execution of the procedure. Materials and Methods: This prospective study was conducted between April 1, 2024, and August 1, 2024. Seventy patients over 18 years of age, with an ASA score of I-III, undergoing suspension laryngoscopy for laryngeal pathological lesions or phonomicro surgery were included. Anthropometric measurements were performed preoperatively using various calipers and tapes. Intraoperatively, the degree of surgical difficulty was assessed by the surgeon, the suspension force (SF) on the patient's chest was measured using a digital force gauge, and ultrasonographic optic nerve sheath diameter (ONSD) measurements were performed at specific time intervals (T0, T1, T2, T3, and T4). These intervals were: T0: neutral supine position before anesthesia induction; T1: Boyce-Jackson position after induction but before rigid laryngoscope insertion; T2: 5th minute of the operation in Boyce-Jackson position after suspension; T3: 20th minute of the operation; T4: end of the operation, after removal of the laryngoscope, in supine position before extubation. Results: Of the 70 patients who underwent suspension laryngoscopy, 42 (60%) were classified as easy suspension laryngoscopy (ESL) and 28 (40%) as difficult suspension laryngoscopy (DSL). Among anthropometric measurements, height (p<0.024), weight (p<0.01), body mass index (BMI) (p<0.005), mouth opening distance (p<0.005), sternomental distance (SMD) (p<0.033), sternomental distance in extension (SMDe) (p<0.001), and vertical thyromental distance in extension (VTMDe) (p<0.02), as well as suspension force measurements (p<0.001), showed statistically significant correlations with DSL. Cut-off values were determined as follows: height <173 cm, weight >85 kg, BMI >24.62, mouth opening distance ≤47 mm, suspension force >4.02 kg, SMD ≤111 mm, SMDe ≤155 mm, and VTMDe ≤67 mm. The risk of operative difficulty was calculated to be approximately ten times higher in those with BMI >24.62 (p<0.004), six times higher in those with mouth opening <47 mm (p<0.005), eigth times higher in those with suspension force >4.02 kg (p<0.001), three times higher in those with SMD ≤111 mm (p<0.022), five times higher in those with SMDe ≤155 mm (p<0.004) and three times higher in those with VTMDe ≤67 mm (p<0.034). The median and min-max values of ONSD were found to be T0: 4.5 (3.7-5.9) mm, T1: 4.9 (3.8-6.9) mm, T2: 5.65 (4.10-7.40) mm, T3: 6.5 (4.7-8.6) mm, and 5.05 (4.0-6.8) mm. Statistically significant increases were observed between the comparative measurements at T0-T1, T0-T2, T0-T3, T0-T4, T1-T2, T1-T3, T2-T3, T2-T4, and T3-T4 time points (p<0.001). When the correlation between ONSD measurements and surgical difficulty was examined, a statistically significant difference was obtained at all measurement time points (T0, T1, T2, T3, T4) (p<0.001). Furthermore, a positive correlation was found between the increase in ONSD lengths and the increase in suspension force values (p<0.001). Conclusion: This study identified preoperative measurements that may assist in determining surgical difficulty, potential complications, and appropriate surgical methods for patients undergoing suspension laryngoscopy. Distinct parameters and cut-off values, along with risk coefficients, were established. While height, weight, BMI, SMD, SMDe, and VTMDe provide preoperative insights into surgical difficulty, intraoperative SF and ONSD measurements serve as indicators for increased intracranial pressure and associated complications.