Biyojen aminlerin metabolik etkileri ve beslenme ile ilişkileri
Metabolic effects of biogenic amines and relationship with nutrition
  1. Tez No: 1018509
  2. Yazar: İLCAY YILDIZ ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada histamin, tiramin, kadaverin, putresin, sipermin ve sipermidin gibi biyojen aminlerin yapısı, oluşumu, vücuttaki etkileri ve fazlalığında meydana gelen hastalıklar incelendi. Çeşitli gıdalardaki biyojen amin miktarları, toksik dozları, bireyler arasındaki tölerans farklılıkları ve bunun sebepleri değerlendirildi. Toplumda sıklıkla karşılaşılan deride kızarıklık, ürtiker, karın ağrısı, şişkinlik, migren ağrıları, geniz tıkanıklığı, hipotansiyon ve regl sancılarının biyojen aminlerden kaynaklabildiği, taşikardi, solunum güçlüğü, bronkospazm, tansiyon bozukluğu gibi hastalıkların kök sebeplerinden birinin biyojen aminler olabildiği ele alındı. Duyarlı bireylerde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve biyojen amin içeren gıdalardan uzak durulması ile bir çok hastalığın önüne geçilebileceği, bu sayede sağlık kuruluşlarındaki iş yükünün ve sağlık harcamalarının önemli ölçüde azaltılabileceği değerlendirildi.“Biogenic amines”sözcüğü ile pubmed, google schooler ve ulusal tez merkezinden literatür taraması yapıldı. Çalışmada 89 kaynaktan yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure, formation, physiological effects, and pathological consequences associated with excessive levels of biogenic amines such as histamine, tyramine, cadaverine, putrescine, spermine, and spermidine were investigated. The concentrations of biogenic amines in various foods, their toxic doses, individual differences in tolerance, and the underlying causes of these differences were evaluated. It was discussed that commonly encountered conditions in society, including skin flushing, urticaria, abdominal pain, bloating, migraine headaches, nasal congestion, hypotension, and menstrual pain may be associated with biogenic amines. Furthermore, biogenic amines were considered as one of the potential underlying causes of disorders such as tachycardia, respiratory distress, bronchospasm and blood pressure abnormalities. It was concluded that, particularly in sensitive individuals, modifying dietary habits and avoiding foods containing high levels of biogenic amines may help prevent many healthy promlems. In this way, a significant reduction in the workload of healthcare institutions and healthcare expenditures could potentially be achieved. A literature review was conducted using the keyword“biogenic amines”in PubMed, Google Scholar, and the National Thesis Center database. A total of 89 references were utilized in this study.