Deprem sonrası Hatay ilinde katı atık durumu ve yönetilebilirliğinin belirlenmesi
Determination of the solid waste status and its manageability in Hatay province after the earthquake
  1. Tez No: 1018513
  2. Yazar: HASAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye'nin yakın tarihindeki en büyük afetlerden biri olarak geniş bir coğrafyada ciddi can ve mal kayıplarına neden olmuş, aynı zamanda çok büyük miktarlarda afet atığının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Depremlerden en ağır şekilde etkilenen illerden biri olan Hatay'da özellikle Antakya, Defne, Kırıkhan ve Samandağ ilçelerinde yoğun miktarda kentsel katı atık (KKA) ve inşaat-yıkıntı atığı (İYA) oluşmuştur. Bu çalışmada, deprem sonrasında Hatay ilinde ortaya çıkan afet atıkları ile bu atıkların yönetim süreçleri incelenmiş ve afet atık yönetiminin etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırmada Valilik, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden temin edilen veriler kullanılmış, saha gözlemleri yapılmış ve afet atık yönetiminde görev alan personellerden uzman görüşleri alınmıştır. Deprem öncesi ve sonrası nüfus, kentsel katı atık miktarları, yıkılan bina sayıları, geçici depolama sahaları ve İYA miktarları değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Hatay ilinde yaklaşık 1.118.599 kişinin depremden etkilendiği ve 319.600 konutun yıkıldığı belirlenmiştir. En fazla hasarın %35,87 oranıyla Antakya ilçesinde meydana geldiği, Antakya, Defne, Samandağ ve Kırıkhan ilçelerinin toplam hasarın yaklaşık %70,00'ini oluşturduğu tespit edilmiştir. Deprem sonrasında il genelinde nüfusun %8,39, kentsel katı atık oluşumunun ise %8,29 oranında azaldığı belirlenmiştir. Çalışmada, afet sonrasında oluşan atıkların en büyük bölümünü 50,34-59,84 milyon ton arasında değişen İYA'ların oluşturduğu saptanmıştır. Özellikle Antakya ilçesinde oluşan İYA miktarının 18,06–21,46 milyon ton seviyelerine ulaştığı belirlenmiştir. Geçici depolama sahalarının büyük ölçüde çevresel kriterler dikkate alınarak seçildiği, ancak bazı bölgelerde uygun olmayan döküm faaliyetlerinin gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca afetin ilk günlerinde personel yetersizliği, iletişim altyapısındaki kesintiler ve kurumlar arası koordinasyon eksikliklerinin afet atık yönetimini olumsuz etkilediği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kahramanmaraş-centered earthquakes that occurred on 6 February 2023 were among the most devastating disasters in Türkiye's recent history, causing substantial loss of life and property across a wide geographical area and generating enormous quantities of disaster-related waste. Hatay Province was one of the region's most severely affected by the earthquakes, particularly the districts of Antakya, Defne, Kırıkhan, and Samandağ, where large amounts of municipal solid waste (MSW) and construction and demolition waste (CDW) were generated. This study investigated the disaster waste generated in Hatay Province following the earthquakes and evaluated the effectiveness of post-disaster waste management practices. The research was based on data obtained from the Governorship of Hatay, Hatay Metropolitan Municipality, and the Hatay Provincial Directorate of Environment, Urbanization and Climate Change. Furthermore, field observations were conducted, and expert opinions were obtained from personnel involved in disaster waste management operations. Population changes, municipal solid waste generation, the number of collapsed buildings, temporary storage sites, and construction and demolition waste quantities were assessed for both pre- and post-earthquake periods. The results revealed that approximately 1,118,599 people were affected by the earthquakes and that 319,600 housing units collapsed in Hatay Province. The highest level of damage occurred in Antakya District, accounting for 35.87% of the destruction, while the districts of Antakya, Defne, Samandağ, and Kırıkhan collectively represented approximately 70.00% of the overall damage. Following the disaster, the provincial population and municipal solid waste generation decreased by 8.39% and 8.29%, respectively. Construction and demolition waste constituted the largest fraction of the disaster waste stream, with an estimated quantity ranging between 50.34 and 59.84 million tons. In particular, the amount of CDW generated in Antakya was estimated to range from 18.06 to 21.46 million tons. Although temporary storage sites were generally selected in accordance with environmental criteria, inappropriate dumping activities were observed in certain locations. Furthermore, personnel shortages, disruptions in communication infrastructure, and deficiencies in inter-institutional coordination during the initial days following the disaster adversely affected disaster waste management operations.