Sayı konuşmalarının ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin sayı duyusu, matematik başarısı, hesaplamada akıcılık ve esneklik becerileri üzerindeki etkisi
The effect of number talks on number sense, mathematics achievement, computational fluency and flexibility skills of fi̇rst grade pri̇mary school students
  1. Tez No: 1018553
  2. Yazar: AFET OSMANBEY YAZMALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sayı konuşmaları; sınıf içi tartışmalar yoluyla kavramsal anlamayı ve zihinden hesaplamayı teşvik etmek için tasarlanmış, günlük kısa süreli (15 dakikalık) rutinlerdir. Bu araştırmanın amacı, 9 haftalık“Sayı Konuşmaları”uygulamasının ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin sayı duyusu, matematik başarısı, hesaplamada akıcılık ve stratejik esneklik becerilerinin gelişimi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İzmir'in Buca ilçesindeki bir devlet ilkokuluna devam eden 54 birinci sınıf öğrencisi (27 deney, 27 kontrol grubu) oluşturmaktadır. Deney grubundaki öğrencilerle dokuz hafta boyunca haftada üç gün; onluğa tamamlama, sayıları parçalama ve türetilmiş bilgiler gibi stratejilere odaklanan sayı konuşmaları oturumları gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise herhangi bir ek müdahale yapılmadan mevcut ulusal matematik dersi öğretim programı takip edilmiştir. Veriler; Sayı Duyusu Değerlendirme Aracı (SDDA), Matematik Başarı Testi (MBT), Aritmetik Performans Testi (APT) ve Aritmetik Strateji Değerlendirme Aracı (ASDA) olmak üzere dört farklı araçla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklemler t-testi ve MANCOVA kullanılmıştır. Varyans-kovaryans matrislerinin homojenliği varsayımı ihlal edildiğinden, çok değişkenli analizlerde Pillai's Trace istatistiğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, deney grubunun sayı duyusu ve matematik başarısı son test puanlarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur (p < .05). Bulgular, sayı konuşmaları uygulamasının sayı duyusu, matematik başarısı, toplama doğruluğu ve çıkarma doğruluğu üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu; hesaplama akıcılığı değişkeninde ise grup etkisinin anlamlılık düzeyine ulaşmadığını göstermektedir. Bununla birlikte strateji kullanım örüntülerindeki değişimler, deney grubu öğrencilerinin saymaya dayalı stratejilerden daha ilişkisel ve türetilmiş stratejilere yöneldiğine işaret etmektedir. Bu bulgular, sayı konuşmalarının temel matematiksel yetkinlikleri geliştirmek ve stratejik düşünmeyi desteklemek için etkili bir pedagojik araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of a 9-week“Number Talks”intervention on the development of number sense, mathematics achievement, computational fluency, and strategic flexibility skills of first-grade primary school students. Number talks are short, daily routines (15 minutes) designed to foster conceptual understanding and mental computation through classroom discussions. A quasi-experimental design with a pre-test/post-test control group was employed in the study. The study group consisted of 54 first-grade students (27 in the experimental group, 27 in the control group) attending a public primary school in the Buca district of Izmir during the 2024-2025 academic year. The experimental group participated in Number Talks sessions three times a week for nine weeks, focusing on strategies such as making tens, decomposing numbers, and derived facts. The control group followed the existing national mathematics curriculum without any additional intervention. Data were collected using four distinct instruments: the Number Sense Assessment Tool (NSAT), a Mathematics Achievement Test (MAT), a Computational Fluency Assessment Form, and a Strategic Flexibility Assessment Form. Quantitative data were analyzed using independent samples t-tests and MANCOVA. Given the violation of homogeneity of covariance matrices, the Pillai's Trace statistic was utilized for multivariate analysis. The results revealed that the experimental group's post-test scores for number sense and mathematics achievement were significantly higher than those of the control group (p < .05). The findings indicate that the Number Talks intervention produced significant effects on number sense, mathematics achievement, addition accuracy, and subtraction accuracy, whereas the group effect did not reach significance for the computational fluency variable. Nevertheless, the shifts in strategy use patterns suggest that students in the experimental group moved away from counting-based strategies toward more relational and derived strategies. These findings suggest that Number Talks is an effective pedagogical tool for enhancing foundational mathematical competencies and fostering strategic thinking.