Fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki yeterlilik algılarının belirlenmesi
An examination of science teachers' perceptions of professional competence
- Tez No: 1018554
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki yeterlik algılarını belirlemek ve bu algıları öğretmen görüşleri doğrultusunda bütüncül bir bakış açısıyla incelemektir. Araştırma, tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın nicel ve nitel verileri aynı veri toplama aracı üzerinden eş zamanlı olarak toplanmış ve birlikte analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, farklı okul türlerinde görev yapan toplam 210 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Nicel veriler, öğretmenlik mesleği genel yeterlik alanlarını kapsayan yapılandırılmış bir ölçme aracıyla toplanmış; verilerin analizinde betimsel istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Nitel veriler ise öğretmenlerin açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar doğrultusunda içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki yeterlik algılarının genel olarak yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Özellikle millî ve manevi değerler, öğrenciye yaklaşım, iletişim ve iş birliği boyutlarında güçlü yeterlik algıları dikkat çekmektedir. Buna karşın, mevzuat bilgisi, ölçme ve değerlendirme ile alan eğitimi bilgisi boyutlarında algılanan yeterliğin diğer alanlara göre nispeten daha düşük olduğu belirlenmiştir. Nitel bulgular, öğretmenlerin mesleki yeterliği çok boyutlu bir yapı olarak ele aldıklarını; alan bilgisi, pedagojik donanım, etik duyarlılık ve mesleki gelişim unsurlarını yeterli öğretmenliğin temel bileşenleri olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları doğrultusunda, fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki yeterlik algılarının güçlendirilmesine yönelik uygulamaya dayalı hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi ve öğretmen yetiştirme süreçlerinin bu yeterlik alanlarını destekleyecek biçimde yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine science teachers' perceptions of professional competence and to examine these perceptions from a holistic perspective based on teachers' opinions. The research was conducted using a survey model. Quantitative and qualitative data were collected simultaneously using the same data collection tool and analyzed together. The study group consisted of a total of 210 science teachers working in different types of schools. Quantitative data were collected using a structured measurement tool covering general competency areas of the teaching profession; descriptive statistics techniques were used in the analysis of the data. Qualitative data were analyzed using content analysis method based on the teachers' responses to open-ended questions. The research findings show that science teachers' perceptions of professional competence are generally at a high level. Strong perceptions of competence are particularly noteworthy in the dimensions of national and spiritual values, student approach, communication, and cooperation. In contrast, it was determined that the perceived competence in the dimensions of knowledge of legislation, measurement and evaluation, and subject matter education knowledge was relatively lower compared to other areas. The qualitative findings indicate that teachers consider professional competence as a multidimensional structure; The study revealed that science teachers perceive subject matter knowledge, pedagogical skills, ethical sensitivity, and professional development as fundamental components of competent teaching. Based on the research findings, it is recommended that practice-based in-service training programs be developed to strengthen science teachers' perceptions of professional competence, and that teacher training processes be structured to support these competency areas.