Kütahya Gübre Sanayii A.Ş. Derişik Nitrik Asit İşletmesi'nde stratejik yönetim uygulaması
Kütahya fertilizer factory concantrated nitric acid unit strategic management application
  1. Tez No: 101858
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
m ÖZET Askeri bir terim olan strateji, daha sonraları işletme yönetimlerinde de benimsenmiş ve yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. Özellikle işletmeler, uzun dönemli amaçlarım belirlerken ve vizyonlarını şekillendirirken strateji kavramından yararlanır hale gelmişlerdir. Günümüzün artan rekabet koşullarında strateji kavramı, ilk önce stratejik planlama, daha sonra da stratejik yönetim kavramlarıyla birlikte ele alınır olmuştur. Bu araştırmanın birinci bölümünde; yönetim ve strateji kavramları tanımlanıp, işlevleri ortaya konmuştur. Günümüz işletmelerinde oldukça önem kazanan strateji kavramının, diğer önemli kavramlarla olan ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümünde; stratejik yönetim kavramı ele alınarak, süreci, seviyeleri ve modeli incelenmiş ve genel yönetim içindeki yeri belirlenmiştir. Daha sonrada işletmenin güçlü ve zayıf yanlarının saptanması ve dış çevredeki fırsat ve tehlikelerin belirlenmesi işlemi olan SWOT analizi incelenerek, belli başlı işletme stratejilerinin sıralanması ile sona erdirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Ülke savunmamız için stratejik öneme sahip olan Derişik Nitrik Asit işletmesi üzerine bir SWOT analizi gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde sadece Kütahya Gübre Sanayii A.Ş., Derişik Nitrik Asit fabrikasında üretilen Derişik Nitrik Asit maddesi Makine Kimya Endüstrisi Kurumunca üretilen 1. Sınıf patlayıcıların hammaddesi olarak kullanılmakta ve üretilen patlayıcılar Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına cevap vermektedir. Çalışma birinci ve ikinci bölümde verilen bilgiler ışığında değerlendirilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The word“strategy”was a military term. But later on it was used in enterprise management systems in large scale. Especially enterprises have made use of strategy when determining their long term aims and giving new form to their institutions. In growing competition conditions of our time the term“strategy”takes place first with strategic management. In the firs chapter of this work the terms“management”and“strategy”have been described and their functions have been explained. The term strategy that gained great importance in contemporary enterprises has been examined about relations with other important nations. In the second chapter strategic management concept has been studied ; its process, levels and model have been assessed andits position in the general management has been determined. Them determining the strong and weak sides of the enterprises and studying SWOT analysis which in meant recognizing the danger and opportunities outside the enterprises, took place. And fimally considerable enterprise strategies have been put sequently. In the third chapter, a SWOT analysis has been fulfilled on Concentrated Nitric Acid that has a great importance about national defence. In our country, the only Concentrated Nitric Acid producer is Kütahya Fertilizer Industry - Concentrated Nitric Acid Factory. This acid is used as main raw material to produce the first grade explosives in Makine Kimya Endüstrisi Kurumu. And these products (explosives) answer the demond of Turkish Armed Forces. This work has been evaluated through the knowledge given in the first and second chapter and terminated.