Türk müziğinde sol klarnet eğitimi için orta ve ileri düzeyde metod önerisi
A proposed method for intermediate and advanced level G clarinet instruction in Turkish music
- Tez No: 1018589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÜVENÇOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
Özet
Türk Müziği icrasında yaygın biçimde kullanılan Alman sistem sol klarnete dair yapılmış metot çalışmalarının sayısı hayli sınırlıdır. Yayımlanmış sol klarnet metotlarının büyük bölümü yalnızca başlangıç seviyesini ele almakta; belli bir çerçevede kalan bu içeriklerin geliştirilmesi gerektiği akademik kaynaklarda da sıklıkla vurgulanmaktadır. Türk Müziği'ndeki koma (mikrotonal) seslerin icrası ise üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Tanbur ya da kanun gibi pek çok Türk Müziği çalgısı, makamsal dizilerin seslendirilebilmesi için yapısında koma sesleri barındırırken; söz konusu koma sesler, Batılı bir çalgı olan klarnetin klavye düzeninde yer almamaktadır. İcracılar bu sesleri elde edebilmek amacıyla dudak gevşetme yöntemini kullanmakta; ancak meşk yoluyla veya sözlü aktarımla öğretilen bu tekniğin yazılı kaynaklarda yeterince ele alınmadığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk Müziği icra etmeyi amaçlayan klarnet icracılarına yazılı bir perspektif sağlamak ve önerilen egzersizler aracılığıyla icracılara rehber olabilecek bir çalışma metodu önermektir. Yapılan çalışma başlangıç seviyesini bitirmiş olan icracılar (en az 3-4 yıldır klarnet çalan) için tasarlanmıştır. Çalışmada 13 basit makam ile birlikte 10 zamanlı usûllere kadar olan usûller kullanılarak orta ve ileri derece egzersizlere ver verilmiştir. Ayrıca egzersizlerin tamamı profesyonel stüdyo ortamında tarafımızca seslendirilerek kaydedilmiş ve QR kod oluşturularak öğrenciye dinleyerek çalışma fırsatı sunulmuştur. Egzersizler Türk Müziği tavrını yansıtacak şekilde çarpma ve süsleme notaları kullanılarak tasarlanmıştır. Alman sistem sol klarnet için yaklaşık 3,5 oktavlık ses sahasını kapsayan, notaların parmak pozisyonları görselleri alternatif pozisyonlar ile birlikte verilmiştir. Bu nedenle eldeki çalışmanın, Alman sistem sol klarnetle Türk Müziği icrası açısından sol klarnet icracılarına ve dolaylı yoldan si bemol klarnetle Türk Müziği icra etmek isteyen icracılara rehberlik etmesi bakımından kayda değer olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The number of method books written for the g clarinet a standard instrument in Turkish music performance is quite limited. The majority of published g clarinet methods focus solely on the beginner level; academic sources frequently emphasize the need to expand upon this limited content. The performance of microtonal (koma) notes in Turkish music is a subject that warrants special attention. While many Turkish musical instruments, such as the tanbur or kanun, incorporate microtonal notes in their structure to enable the performance of modal scales, these microtonal notes are not present in the keyboard layout of the clarinet, a Western instrument. Performers use the lip-relaxation method to produce these sounds; however, it is noteworthy that this technique, which is taught through oral tradition or verbal instruction, is not sufficiently addressed in written sources. The aim of this study is to provide a written perspective for clarinet performers aiming to perform Turkish Music and to propose a working method that can serve as a guide for performers through the suggested exercises. This program is designed for performers who have completed the beginner level (have been playing the clarinet for at least 3-4 years). It includes exercises ranging from intermediate to advanced levels, utilizing 13 simple modes and rhythms up to 10-beat patterns. Additionally, all exercises have been performed and recorded by us in a professional studio, and QR codes have been provided to give students the opportunity to practice by listening. The exercises are designed to reflect the style of Turkish music, incorporating accent and ornamentation notes. Covering a range of approximately 3.5 octaves for the German-system G clarinet, the finger position diagrams for the notes are provided along with alternative positions. For this reason, it is considered noteworthy that this work serves as a guide for G clarinet performers in the context of Turkish Music performance on the German-system G clarinet, and indirectly for performers wishing to perform Turkish Music on the B-flat clarinet.