Genç yetişkinlerin sosyotelist olmalarına vesosyal desteklerine göre sosyal medyabağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Examining the social media addiction levels of young adults according to their being phubber and social support
- Tez No: 1018590
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkinlerin sosyal medya bağımlılıklarının sosyotelist olmalarına, sosyal desteklerine, yaşlarına, ekonomik gelir düzeylerine ve cinsiyetlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel ve kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen ve yaşları 18 ile 35 arasında değişen toplam 429 genç yetişkin oluşturmuştur. Çalışma grubunun %59'u (n = 253) kadın, %41'i (n = 176) ise erkektir. Katılımcılar araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma için Yıldız Teknik Üniversitesi Etik Kurulu'ndan etik onay alınmıştır. Araştırmada veri toplamak için Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), "Genel Sosyotelist Olma Ölçeği (GSÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Binary (İkili) Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, genç yetişkinlerin sosyotelist olma düzeyleri arttıkça sosyal medya bağımlılık düzeyleri artmaktadır. Ayrıca genç yetişkinlerin ekonomik gelirleri azaldıkça, sosyal medya bağımlılık düzeyleri artmaktadır. Ancak, cinsiyet, yaş ve algılanan sosyal destek, sosyal medya bağımlılığını anlamlı düzeyde yordamamaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the social media addiction levels of young adults in relation to their levels of being phubber, perceived social support, age, economic income, and gender. The study is descriptive and cross-sectional in nature. The study sample comprised 429 young adults aged between 18 and 35 years who were recruited using a convenience sampling method. Fifty-nine percent of the participants (n = 253) were female and 41% (n = 176) were male. Participation in the study was voluntary. Ethical approval was obtained from the Ethics Committee of Yildiz Technical University. Data were collected using the Social Media Addiction Scale – Adult Form (SMAS-AF), the Generic Scale of Phubbing (GSP), the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS), and a Personal Information Form. Binary Logistic Regression Analysis was employed for data analysis. The results indicated that as young adults' being phubber levels increased, their social media addiction levels also increased. Furthermore, as economic income decreased, social media addiction levels increased. However, gender, age, and perceived social support did not significantly predict social media addiction. The findings of the study are discussed within the framework of the relevant literature.