Sportif rekreasyonel etkinliklere katılan bireylerin sağlık inancı, rekreasyon fayda, etkinlik doyumu ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between health beliefs, recreation benefits, activity satisfaction and happiness levels of individuals participating in sport recreational activities
  1. Tez No: 1018603
  2. Yazar: MUHAMMED UHUD TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ AKYÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL CANBOLAT GÜDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada sportif rekreasyonel etkinliklere katılan bireylerin sağlık inancı, rekreasyon fayda, etkinlik doyumu ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve söz konusu değişkenler arasındaki yapısal ilişkilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Gümüşhane ve Bayburt illerinde sportif rekreasyonel etkinliklere katılan toplam 473 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Sportif Rekreasyonel Aktivitelere İlişkin Sağlık İnancı Ölçeği, Rekreasyon Fayda Ölçeği, Etkinlik Doyumu Ölçeği ve Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS ve AMOS paket programlarından yararlanılmış; betimsel istatistikler, güvenirlik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularında sportif rekreasyonel etkinliklere katılan bireylerin sağlık inancı, rekreasyon fayda, etkinlik doyumu ve mutluluk düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunduğu; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi ve katılım sıklığı değişkenlerine göre bazı ölçek ve alt boyutlarda anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Yapısal model sonuçlarına göre sağlık inancının rekreasyon faydalarını anlamlı biçimde yordadığı, rekreasyon faydalarının etkinlik doyumu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, etkinlik doyumunun mutluluk düzeyini anlamlı biçimde yordadığı, rekreasyon faydasının sağlık inancı ile etkinlik doyumu arasındaki ilişkide aracı rol üstlendiği ve rekreasyon faydası ile etkinlik doyumunun birlikte sağlık inancı ile mutluluk arasındaki ilişkide zincirsel aracı etki oluşturduğu görülmüştür. Sonuç olarak sportif rekreasyonel etkinliklere katılan bireylerde sağlık inancının rekreasyonel etkinliklerden algılanan fayda düzeyini artırdığı, artan fayda algısının etkinlik doyumunu yükselttiği ve bu sürecin bireylerin mutluluk düzeylerine olumlu katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships among health beliefs, recreation benefits, activity satisfaction, and happiness levels of individuals participating in sportive recreational activities and to reveal the structural relationships among these variables. The study was conducted within the framework of the relational survey model based on quantitative research methods. The study group consisted of 473 individuals participating in sportive recreational activities in Gümüşhane and Bayburt, Türkiye. Data were collected using a Personal Information Form, the Health Belief Scale for Sportive Recreational Activities, the Recreation Benefit Scale, the Activity Satisfaction Scale, and the Oxford Happiness Questionnaire Short Form. SPSS and AMOS were used for data analysis, and descriptive statistics, reliability analyses, confirmatory factor analysis, and structural equation modeling were performed. The findings indicated significant positive relationships among health beliefs, recreation benefits, activity satisfaction, and happiness. Significant differences were also identified in certain scales and sub-dimensions according to gender, age, education, marital status, income level, and participation frequency. Structural model results showed that health beliefs significantly predicted recreation benefits, recreation benefits significantly affected activity satisfaction, and activity satisfaction significantly predicted happiness. Furthermore, recreation benefits mediated the relationship between health beliefs and activity satisfaction, while recreation benefits and activity satisfaction jointly had a serial mediating effect between health beliefs and happiness. In conclusion, health beliefs increase perceived recreation benefits, which enhance activity satisfaction and thereby contribute positively to happiness.