Çanakkale ilinin sağlık turizmi potansiyeli üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the health touri̇sm potenti̇al of Çanakkale provi̇nce
  1. Tez No: 1018602
  2. Yazar: MIRISLAM MUSAZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET BULUK EŞİTTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, zengin termal kaynaklara ve tarihi mirasa sahip Çanakkale ilinin sağlık turizmi potansiyelini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada durum analizi deseni kullanılmış ve sektördeki 12 kilit paydaş ile (kamu yöneticileri, turizm aracıları vb.) yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler betimsel analiz ile incelenmiştir. Bulgular, kentin büyük operasyonlardan ziyade termal, ileri yaş (geriatri), estetik ve diş tedavileri gibi“butik”alanlarda güçlü olduğunu; ancak ulaşım, tanıtım ve tesis yetersizlikleri nedeniyle pazardan istenilen payı alamadığını göstermektedir. Çalışma sonunda, Çanakkale ilinin sağlık turizminde markalaşabilmesi için yeni sağlık yatırımları yapılması, geleneksel kaplıcaların Medikal SPA/Wellness konseptine dönüştürülmesi ve“Sağlık Turizmi Kümelenmesi”kurularak tedavilerin kültürel etkinliklerle entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the health tourism potential of Çanakkale province. Conducted within the framework of a qualitative research method, a case study design was utilized in this study and semi-structured face-to-face interviews were held with 12 key stakeholders representing the health tourism ecosystem. Findings reveal that Çanakkale has a strong supply potential in“boutique”fields such as thermal, geriatric, plastic, and dental treatments, rather than large-volume operations. However, the province cannot obtain the desired market share due to transportation limitations, lack of promotion, and insufficient facility infrastructure. The study recommends encouraging new international standard health investments, transforming traditional thermal springs into Medical SPA/Wellness concepts, and establishing a“Health Tourism Cluster”to integrate treatment processes with cultural activities.