Suriyeli göçmenlerin karşılaştığı damgalanma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma durumları: Nitel bir araştırma
The stigmatization faced by syrian migrants and their utilization of health services: A qualitative research
  1. Tez No: 1018608
  2. Yazar: EMİNE KARACA İŞLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Suriyeli göçmenlerin karşılaştığı damgalanma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma durumlarını belirlemek amacıyla fenomenolojik türde yapıldı. Araştırma, 24 Aralık 2025 – 11 Şubat 2026 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini İstanbul ve Bingöl kentlerinde ikamet eden ve Türkiye'de 5-10 yıldır yaşayan 18 yaş ve üzeri Suriyeli göçmen bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da 12 Bingöl'de 20 birey olmak üzere toplamda 32 Suriyeli göçmen oluşturdu. Veriler bireysel derinlemesine görüşmeler yoluyla kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak ses kaydı alınarak toplandı. Katılımcıların çoğunluğu 18- 22 yaş aralığındadır. Verilerin MAXQDA 2022 Programı ile tematik analiz yöntemiyle değerlendirildi. Araştırmada, iki ana tema oluşturuldu:“Sağlık hizmetlerine erişim ve Türkiye'de göçmen olmak”. 'Türkiye'de göçmen olmak' temasına ait 4 kategori oluşturuldu. Bunlar; 'ayrımcılık deneyimi, yapısal sorunlar, ekonomik ve sosyal zorluklar, destek ve baş etmedir''. Sağlık hizmetlerine erişim kategorisi altında beş kod oluşturuldu. Bunlar; 'özel hastaneyi tercih etmek, hastane kalabalıklığı, tanı ve tedavi zorlukları, hizmet niteliğinde düşüş, hizmet memnuniyetidir''. Sonuç olarak bu araştırmada Suriyeli göçmenlerin birden fazla yapısal ve sosyokültürel engelle karşılaştığını, sosyokültürel engelleri ve ayrımcılığı daha belirgin şekilde algıladıklarını göstermektedir. Göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin yaygınlaştırılması gelecek çalışmalarda farklı yaş grupları, farklı şehirler veya kırsal alanlar karşılaştırmalı ve daha büyük örneklemlerle araştırmaların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a phenomenological design in order to determine the stigmatization and healthcare utilization statuses encountered by Syrian immigrants. The research was conducted between December 24, 2025, and February 11, 2026. The population of the study consisted of Syrian immigrant individuals aged 18 and over who reside in the cities of Istanbul and Bingöl and have been living in Turkey for 5–10 years. The sample of the study consisted of a total of 32 Syrian immigrants, including 12 individuals in Istanbul and 20 in Bingöl. Data was collected via individual in-depth interviews by using a personal information form and a semi-structured questionnaire, with audio recording. The majority of the participants are in the 18–22 age range. The data were evaluated with the thematic analysis method using the MAXQDA 2022 Program. In the study, two main themes were formed:“Access to healthcare services and being an immigrant in Turkey”. Four categories were created for the theme of“Being an immigrant in Turkey”. These are;“experience of discrimination, structural problems, economic and social difficulties, support and coping”. Five codes were created under the category of evaluating healthcare services. These are;“preferring private hospitals, hospital crowding, diagnosis and treatment difficulties, decline in service quality, service satisfaction”. In conclusion, this study shows that Syrian immigrants face multiple structural and socio-cultural barriers, and that socio-cultural barriers and discrimination are perceived more prominently. It is recommended to expand counseling and guidance services that will facilitate immigrants' access to healthcare services, and to conduct studies with larger samples comparing different age groups, different cities, or rural areas in future research.