Yıldız milli serbest güreşçilerin bazı antropometrik, fizyolojik ve biomotorik özelliklerin araştırılması
Research on certain antrophometric, physiologic and biomotoric characteristics of the youth national free-style wrestlers
- Tez No: 101861
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
m ÖZET Ülkemizdeki spor bilimlerinin gelişimine paralel olarak, ferdi branşlardan olan güreşteki gelişim de büyük önem arz etmektedir. En son katılmış olduğumuz Sydney 2000 olimpiyatlarında 1 altın, 1 bronz madalya almamız, güreşin önemini bir kere daha vurgulamıştır. Çalışmamızda, 3-4 Temmuz 1999 tarihinde Kütahya ilinde düzenlenen Türk Cumhuriyetleri ve Toplulukları ile Türk Güreş Eğitim Merkezlerinde 8. yıldızlar serbest güreş turnuvasına katılan serbest yıldız milli takımdaki 25 aday güreşçinin fiziksel, biomekanik ve fizyolojik ölçümleri, bilimsel teknik ışığı altında incelenmiştir. Bu şekilde, güreşçilerin performans durumlarını değerlendirilmesi ve bir veri tabanının oluşturulması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçların, Türk güreşi açısından son derece önemli olduğu düşünülmektedir. Ölçüm değerlerine göre, sporcuların gelişim grafikleri veya başarısızlıklarının çözümünde önemli bir rol oynayacağı kanısındayız. Yapmış olduğumuz çalışmada ölçümler sonucu elde edilen ölçüm değerleri tablolar halinde belirtilmiş grafiklerle gösterilmiştir. Daha önce yıldız milli güreşçiler düzeyinde bilimsel bir çalışma yapılmadığı için elde edilen ölçüm değerlerini kıyaslama olanağımız olmadı. Ancak, genç milli güreşçiler düzeyinde yapılmış olan çalışmada elde edilen sonuçlarla karşılaştırdığımızda yıldız olmalarına rağmen ölçümler birbirine yakın çıkmıştır. Yapmış olduğumuz bu çalışma bundan sonra yapılacak çalışmalara örnek olacağı kanaatindeyiz. m ^'???^ 4ı ilIÛâSiliM âkâ
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Developing of wrestling which is a personal branch in sport improves as a paralel of sport science. We won a gold and a bronze medal in wrestling in 2000 Sydney's olimpiad. This remembers us importance of wrestling. On 3-4* July 1999 25 wrestlers who joined the free wrestling tournament in Kütahya and in the center of wrestling education, were investigated by the personal of sport science. As a result of this physical, biometric and physiologic measurings were made by the personal of sport science. Because we intend to learn the positions of wrestlers performance and make datum for wrestling. This is the fact that this kind of measurings are wery important for Turkish wrestling development in the future on the other hand these measures, which are arranged by developing graphics of wrestlers, affects the failures of Turkish wrestling as in the positive way. In your working measures, are showed as tableaus and graphics. Before that we don't have possibility about comparing measuring values which are pained from in the level of the national star wrestlers. However according to working that is made on the level of young national wrestlers are the levels which are gouned from the national star wrestlers. This working, which is made by us, will be pattern to the working which will be made afterwods.