Küresel dökme demirlerin alaşımlama ve östemperleme ile özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of the properties of ductile graphite cast irons by alloying and austempering
  1. Tez No: 1018613
  2. Yazar: AHMET BUĞRA KEYVANKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, TS EN 1564 standardında tanımlanan östemperlenmiş küresel dökme demir (ADI) kalite sınıflarına ulaşabilecek yeni bir alaşım ve ısıl işlem yaklaşımı geliştirmektir. Bu kapsamda hedeflenen kalite sınıfları; minimum çekme dayanımı ve uzama değerleri sırasıyla 800 MPa – %10 (EN-GJS-800-10), 900 MPa – %8 (EN-GJS-900-8), 1050 MPa – %6 (EN-GJS-1050-6), 1200 MPa – %3 (EN-GJS1200-3) ve 1400 MPa – %1 (EN-GJS-1400-1) olan östemperlenmiş küresel dökme demirlerdir. Literatürde ve endüstride bu özellik seviyelerine çoğunlukla nikel ve molibden içeren alaşım sistemleriyle ulaşılmaktadır. Yapılan bu çalışmada ise söz konusu elementler kullanılmadan, benzer mekanik özelliklerin elde edilebileceği alternatif bir alaşım ve ısıl işlem yaklaşımının geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to develop an alloy design and heat treatment strategy capable of achieving the mechanical property levels defined in TS EN 1564 for austempered ductile iron (ADI) grades. Within this framework, the targeted grades include EN-GJS-800-10, EN-GJS-900-8, EN-GJS-1050-6, EN-GJS-1200-3, and ENGJS-1400-1, corresponding to minimum tensile strength and elongation values of 800 MPa–10%, 900 MPa–8%, 1050 MPa–6%, 1200 MPa–3%, and 1400 MPa–1%, respectively. In conventional industrial practice and in the scientific literature, such mechanical performance levels are typically achieved through the use of alloy systems containing nickel and molybdenum. However, due to cost, supply risk, and sustainability considerations, the reduction or elimination of these elements has become increasingly important. Therefore, this study aims to develop an alternative alloy and heat treatment approach capable of delivering comparable mechanical performance without the use of nickel and molybdenum.