Sınıf II malokluzyon ve ileri baş duruşu ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between class II malocclusion and forward head posture
  1. Tez No: 1018615
  2. Yazar: SİBEL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET PALA MUTLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iskeletsel Sınıf II maloklüzyona sahip bireylerde ileri baş duruşu, kraniyoservikal postür, hyoid kemik konumu, farengeal hava yolu boyutları ve yaşam tarzı faktörleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran 11–17 yaş arası 114 birey dahil edilmiştir. Bireyler sagital iskeletsel ilişkilerine göre Sınıf I ve Sınıf II olmak üzere iki gruba ayrılmıştır (n=57). Lateral sefalometrik radyografiler, standardize profil fotoğrafları ve anket verileri analiz edilmiştir. Sefalometrik incelemede iskeletsel ölçümler, kraniyoservikal postür, C2-C7 SVA ve C2-C7 ARA ölçümleri, hyoid kemik konumu ve hava yolu boyutları değerlendirilmiştir. Fotoğrafik analizde kraniyovertebral açı kullanılmıştır. Kraniyoservikal açısal parametreler benzer bulunmuş, ancak C2-C7 SVA (mm) değeri Sınıf II grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Bu durum, Sınıf II bireylerde başın daha anterior konumlanma eğilimini göstermektedir. C2-C7 ARA ve kraniyovertebral açı açısından ise anlamlı fark saptanmamıştır. Hyoid kemik konumu ölçümleri değerlendirildiğinde, gruplar arasında yalnızca Hy- Ba mesafesinde anlamlı farklılık saptanmıştır. Ayrıca hyoid kemik konumunun kraniyoservikal postür ve servikal ölçümlerle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Hava yolu boyutlarında gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamakla birlikte, bazı hava yolu ölçümlerinin postür parametreleriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Sınıf II bireylerde klasik kraniyoservikal açısal ölçümler farklılık göstermese de artmış C2-C7 SVA değeri ileri baş duruşuna eğilimi düşündürmektedir. Bulgular, ortodontik değerlendirmelerde kraniyoservikal postür, servikal ölçümler, hyoid kemik konumu ve hava yolu boyutlarının birlikte ele alınmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated forward head posture, craniocervical posture, hyoid bone position, pharyngeal airway dimensions, and lifestyle factors in individuals with skeletal Class II malocclusion. The study included 114 individuals aged 11–17 years who applied to the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Karadeniz Technical University. Individuals were divided into two groups according to their sagittal skeletal relationships, namely Class I and Class II (n=57 each). Lateral cephalometric radiographs, standardized profile photographs, and questionnaire data were analyzed. In the cephalometric examination, skeletal measurements, craniocervical posture, C2-C7 SVA and C2-C7 ARA measurements, hyoid bone position, and airway dimensions were evaluated. The craniovertebral angle was used in the photographic analysis. Craniocervical angular parameters were found to be similar; however, the C2-C7 SVA (mm) value was significantly higher in the Class II group. This finding indicates a tendency toward a more anteriorly positioned head in Class II individuals. No significant differences were found in terms of C2-C7 ARA or the craniovertebral angle. When hyoid bone position measurements were evaluated, a significant difference between groups was detected only in the Hy-Ba distance. In addition, hyoid bone position was determined to be associated with craniocervical posture and cervical measurements. Although no significant differences were found between groups in airway dimensions, some airway measurements were found to be associated with posture parameters. In conclusion, although classical craniocervical angular measurements did not differ in Class II individuals, the increased C2-C7 SVA value suggests a tendency toward forward head posture. The findings demonstrate the importance of jointly considering craniocervical posture, cervical measurements, hyoid bone position, and airway dimensions in orthodontic assessments.