Hafif düzey zihin yetersizliği olan bireylerin okuldan işe geçiş sürecinin ebeveyn deneyimleri üzerinden incelenmesi
Examining the school-to-work transition process of individuals with mild intellectual disability through parental experiences
- Tez No: 1018621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hafif düzey zihin yetersizliği olan bireylerin okuldan işe geçiş sürecini ebeveyn deneyimleri merkeze alınarak incelemeyi amaçlamaktadır. Özel gereksinimli bireylerin toplumsal hayata tam ve bağımsız katılımlarında istihdam kritik bir rol oynamaktadır. Ancak bu geçiş süreci, hem bireyler hem de aileleri için çeşitli engeller barındırmaktadır. Çalışmada nitel araştırma deseni benimsenmiş olup, elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmanın temel bulguları; geçişe hazırlık aşamasındaki mevcut durum, ebeveyn deneyimleri, kaygılar ve psikososyal ihtiyaçlar, kurumlar arası koordinasyonun işleyişi, istihdam sürecindeki engeller ve sosyal hizmet müdahalesinin gerekliliği temaları etrafında şekillenmiştir. Elde edilen sonuçlar, okuldan işe geçişte ebeveynlerin yoğun bir belirsizlik ve destek ihtiyacı yaşadığını, aynı zamanda eğitim kurumları ile istihdam sektörü arasındaki bağların yapısal olarak güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, sürecin başarılı ve sürdürülebilir bir şekilde yürütülebilmesi için multidisipliner bir yaklaşıma, hak temelli politikalara ve bütüncül sosyal hizmet modellerine duyulan ihtiyaç vurgulanmıştır. Bu bağlamda, politika yapıcılar, eğitimciler ve sosyal hizmet uzmanları için uygulamaya ve sistemik iyileştirmelere yönelik stratejik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the transition process from school to work for individuals with mild intellectual disabilities, focusing particularly on parental experiences. Employment plays a critical role in the full and independent participation of individuals with special needs in social life. However, this transition process presents various obstacles for both individuals and their families. A qualitative research design was adopted in the study, and the data obtained were analyzed using descriptive analysis techniques. The main findings of the research focus on the following themes: the current situation in the preparation phase for the transition, parental experiences, anxieties and psychosocial needs, the functioning of inter-institutional coordination, obstacles in the employment process, and the necessity of social service intervention. The results show that parents experience significant uncertainty and need support during the school-to-work transition process, and that structural links between educational institutions and the employment sector need to be strengthened. Furthermore, the need for a multidisciplinary approach, rights-based policies, and holistic social service models for the successful and sustainable implementation of the process is emphasized. In this context, strategic implementation recommendations and systemic improvements are presented for policymakers, educators, and social workers.