Çanakkale ilindeki mevcut spor tesislerinin tesbiti ve halkın spora yönlendirilmesi açısından değerlendirilmesi
The Appraising of establishing of the available sport complex in Çanakkale city and the directing of society to sport
  1. Tez No: 101863
  2. Yazar: BEDİRETTİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
11 ÖZET Çağımızda insanların en çok ilgisini çeken ve insanları peşinden sürükleyen spor, çok geniş bir potansiyele sahiptir. Yediden yetmişe herkes gerek seyirci gerekse aktif olarak spor olayının içinde kendini bulmaktadır. Spor ülkelerin sosyo - ekonomik ve sosyo - kültürel özelliklerini yansıtır. 1963 yılı ülkemizde planlı kalkınmanın başlangıç yılıdır. Planlı kalkınma dönemi bu bakımdan periyodik olarak beşer yıllık dönemler biçiminde incelenebileceği gibi, yıllık programlar halinde de incelenebilir. Çanakkale'de mevcut spor tesislerinin tespiti ve halkın spora olan ilgisi ne derece olduğu konusuna açıklık getirmek üzere bu çalışma yapılmıştır. Bu maksatla önce Çanakkale ilinin tarihi, coğrafi durumu hakkında bilgi verilmiş ve ilde yaşayanların sosyo - ekonomik ve kültürel özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra mevcut spor tesislerinin ve işletmelerinin durumu, yeterliliği, dağılımı, spor faaliyetleri ve tesisler incelenmiş ve halkın spora yönlendirilmesine yönelik yapılan çalışmalar araştırılmıştır. İl'de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü' nün, eğitim kurumlarımn, belediye, il özel idare ve özel ve kamu kuruluşlarımn spor tesislerinin yapılması, halkın spora yönlendirme fonksiyonlarını yerine getirme de çok sınırlı kaldığım belirtmeliyiz. Bir deniz kenti olan Çanakkale'de, günümüzün popüler branşı olan futbol ön planda germektedir. Ama buna rağmen yüzmeye futbol branşlarına yapılan yatırımların yansı yapılmadığı görülmektedir. Araştırmanın uygulama kısmında ise, yapılan anketler Çanakkale halkının eğitim, meslek, gelir durumları, halkın spora ve spor branşlarına karşı alakası gibi sosyolojik parametrelere dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.m Elde edilen veriler, x2 hipotez test etme tekniği ile istatistiki analize tabi tutularak, sonuçlan gözlem ve görüşmeler sonucu ortaya çıkan bulgularla desteklenmiş,spor yapmada tesisin önemi ve sporu yaygınlaştırabilmek için gerekli olduğu kanısı uyandıran tesis ve yatırımlardaki öncelikler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this area sport has got a big potential that people have been dropped and have concerned with it. From 7 up to 70 years old, all the people are found themselves concerned with it. Sport reflects the socio - economic and socio - culturel specialities of countries. The year of 1963 was the beginning of planned development so we can analyze the period of planned development as five years units or one year units. This research has been done to determine present sport complexes and to find the degree of the interest sportive activities that people live in Çanakkale. First of all we have to inform the geographical position and the history of Çanakkale. Then we show the social - economic and the cultural characteristic of people who have been living in Çannakkale, and then present sport complexes en then sufficiency, their distrubition and sport activities have researched. And these dates have been researched and the studies to direct people to do sports have been shown. In the city, the directory of youth and sport of Çanakkale. Education units, Private Management of City, and others have got a fewer opportunities to direct people to sports. Çanakkale is the share city but the most popular sport is football. That is the investment on swiming has not done as an football investments. On the other hand, a survey has been conducted to find out degree of interest in sportive activities in Çanakkale, based on socio-economical parameters such as age, education, sex and income. Data have been x2 hypothesis test to do technics statistically analyzed. The importance of facilities in spreading over the sportive activities have been emphasized and the priorities in future investments have been recognized. The results support our theory and observations. W, YÖKSE^nİM St!