Türkiye'deki eczacılık meslek uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik stratejilerin belirlenmesi
The Determination of strategies aimed at improvement of applications of pharmacy profession in Turkey
  1. Tez No: 101864
  2. Yazar: MEHMET HAKAN AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEDİHA AKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET İyi Eczacılık Uygulamaları, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yerleşmiş bir kavramdır. Eczacılık mesleği ilacm olduğu her alanda önem teşkil eden bir meslektir. Toplum sağlığı açısından ve toplumun ilaç ile olan mevcut ilişkisini ve eczacılık mesleğinin bu açıdan önemli bir meslek olduğu bu tezde vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, eczacılık mesleğinde belirli standartlar oluşturulmuş olan Avrupa Birliğine üye ülkelerde halen uygulanmakta olan eczacılık mesleğinden bahsedilmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde eczacılık mesleğinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan İyi Eczacılık Uygulamalan'ndan sözedilmiştir. Ve bundan dolayı, Avrupa Birliğine giriş süreci içinde bulunan Türkiye'deki mevcut eczacılık uygulamaları incelenmiştir. Vurgulanmak istenen,Türkiye'de Avrupa'da olduğu gibi eczacı kimliğinin belirlenmesi ve Türkiye'de gelecekte eczacılık hizmet kalitesi iyileştirme çalışmalarının geliştirilmesidir. Sonuç olarak, Türkiye'de ki mevcut eczacılık uygulamaları ile Avrupa Birliği'ne üye ülkelerdeki eczacılık uygulamaları karşılaştınlmıştır. Türkiye'de eczacılık mesleğinin toplum sağlığına daha verimli ve insan odaklı bir meslek haline gelebilmesi için gerekli olan sonuçlar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Good pharmacy practices is a concept which has become accepted in the countries that are members of the European Union. The profession of pharmacy is a career which is considered important in all the fields where there is medicine. In this thesis, it is being tired to emphasize that the profession of pharmacy is an important career from the point of view of health of society and the present relation of society with medicine. For this reason, it is being mentioned that the profession of pharmacy, which is still being practiced in the countries of the members of the European Union where certain standards have been formed. Also, the good pharmacy practices that appeared connected with the improvement of the pharmacy profession in the countries of the members of the European Union has been mentioned. Therefore, present pharmacy practices in Turkey which is still in the process of entrance to the European Union has been analyzed. What is wanted to mention is the determination of identity pharmacy of in Turkey as in Europe and improvement of studies of reformation of the service quality of pharmacy in Turkey in the future. Consequently, the present pharmacy practices in Turkey has been compared with the ones in the countries of the members of the European Union. The necessary findings have been emerged in order to make the pharmacy profession in Turkey more efficient to the health of society and a human-based career.