Çalışma hayatında esnek iş uygulamaları ve Türk İş Hukukunda uygulanabilirliğinin incelenmesi
Flexible work applications at labour life and examining it's appication possibilities in the Turkish Law
  1. Tez No: 101865
  2. Yazar: KÜRŞAD MEHMET ALPARSLAN MUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
VI ÖZET Bu tezin amacı, çalışma hayatını iyileştirilebilmesi maksadıyla esnekliğin gerekli olduğunu ortaya koymaktır. Dünyada ve Türkiye'de esnekliğin günümüzdeki durumunu incelemektir. Esneklik türleri ve esnek çalışma modellerini açıklayarak, özellikle Türkiyemiz'deki çalışma hayatını düzenleyici iş kanunu incelenip, esnek hale getirilebilmesi için yeni yaklaşımların neler olabileceği üzerinde durulacaktır. Sanayi Çağı'ndan Bilgi Çağı'na geçtiğimiz günümüzde işletme ve devletler daha esnek bir yapıya sahip olmak durumundadır. Çünkü bilim ve teknoloji öyle bir hızla gelişmektedir ki; buna en çabuk uyum sağlayan en başarılı olmaktadır. Sınırların iletişim ve bilgisayar teknolojisi ile ortadan kalktığı günümüzde, fiyat ve diğer piyasa şartları tüm dünyada ortak oluşmaktadır. Bu. sebeple de işletmeler ve devletler, tabi ki işgörenler da kendilerini Bilgi Çağı çalışma hayatına hazırlamak zorundadırlar. Bunun en kolay yolu işletmeler için esnek bir çalışma modelini uygulamakla olacaktır. Esneklik günümüzde sıkça üzerinde durulan bir kavramdır. Çalışma hayatında esneklik işletmenin ve çalışanların bilim ve teknolojiyle gelen yenilik ve gelişmelere kolayca uyum sağlayabilmeleridir. Bir başka tanımla, iş görenlerin çalışma şekillerini üçlü uzlaşma ile belirleyebilmeleridir. Yani iş görene zamanını planlamada bir şans tanımakta ve böyle olduğu için de tatminini arttırmaktadır. Esneklik türleri ve esnek çalışma modelleri işletmelerin her durumda ayakta kalabilmelerini düzenleyici tarzda bir yapıya sahip olmalarını sağlayacaktır. Örneğin üretilen mala talebin arttırılmasıyla hemen daha fazla miktarda üretim yapabilmek ya da farklı bir ürün istenildiğinde en kısa sürede bu ürünü de imal edebilmek esnekliğin bir türüdür. Çalışmamızın genel amacı esnekliğin gereklerini ortaya koyarak, yönetici, iş görenler ve devlet düzeyinde esnek çalışma uygulamalarının faydalarını anlatabilmektir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilmek açık sistemin bir şartıdır ve aynı zamanda günümüz çalışma hayatında yaşayabilmenin birinci öncelikli koşuludur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Aim of this thessis is to take up the necessity of flexibility to be able to make work life right. And to investigate the current flexibility situation in Turkey and in the World. What kind of new approaching will be taken up for researching work rights which is aranging the work life in Turkey, by explaining the variety of flexibility and flexibility work models. The goverments and organizations must be more flexible consruction at this current time that we pass over from industry age to information age. Because science and technology are developing so fastly that who can adapt this developments, he can be more succesfull. Price and the other trading conditions are the same at this current day, which frontier is got rid of with communication and computer technology. In this way organizations, goverments and also workers must prepare to information age work life themselves. It is the easiest way for the organizations will be applying of a flexible work model. Flexibility which is frequently talked about nowadays is a concept. Goverments, organizations and workers can adapt easly innovations and developments that come from with information and technology at the work life flexibility. In the other definition; workers can determine the work style with ternary (goverments, organizations and workers) agreement. In the other words, to give a chance to the workers for planning their time. In this way, they can get their satisfaction increased. Variety of the flexibility and flexible working models will get organizations have structure style that always will be standing. For example, with increasing demand of a marchandise, to be able to make immediately more quantity of production and to be able to manufacture this production in a little time, is a kind of flexibility. The general purpose of our thesis is to explain the benefits of flexible working applications by taking up necessity of the flexibility for bosses, workers and goverments. To be able to follow the scientific and technological developing is a condition of the open systems and first priority contîotions to be able to live current work life at the same time.