Yürüyüş sporcularında aerobik ve anaerobik geçiş bölgelerinin dayanıklık üzerindeki etkisinin araştırılması
The role of aerobic–anaerobic transition in determining endurance capacity among race walking athletes
- Tez No: 1018641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHIDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
ÖZET ARKA PLAN: Spor yürüyüşü, sporcuların katı biyomekanik kurallar altında yüksek hızları sürdürmesini gerektiren Olimpik bir dayanıklılık disiplinidir. Laboratuvar testleri, ventilasyon eşikleri, VO₂max ve substrat kullanımı hakkında değerli bilgiler sağlasa da, bu ölçümlerin gerçek saha performansını ne ölçüde yansıttığı tam olarak net değildir. Bu çalışma, özellikle karbonhidrat (CHO) baskınlığı ve kas oksijenlenme dinamiklerine odaklanarak, laboratuvar ve saha temelli fizyolojik tepkileri karşılaştırmayı amaçlamıştır. YÖNTEM: Eğitimli on iki spor yürüyüşçü (6 erkek, 6 kadın; 16–25 yaş), laboratuvar ortamında VO₂max, ventilasyon eşikleri (VT1, VT2) ve dolaylı kalorimetri yoluyla substrat kullanımı değerlendirmelerine tabi tutulmuştur. Ayrıca vastus lateralis kası üzerinde yakın kızılötesi spektroskopi (NIRS) ölçümleri yapılmıştır. Yetmiş iki saat sonra katılımcılar, 2000 m'lik maksimal saha testini, bölünmüş süreler, kalp atım hızı, kan laktatı ve kas oksijenlenmesi sürekli olarak izlenerek gerçekleştirmiştir. BULGULAR: Laboratuvar koşullarında, CHO oksidasyonu VT1, VT2 ve VO₂max aşamalarında kademeli olarak artmış; geçiş noktası yaklaşık %67 VO₂max düzeyinde gözlenmiştir. Zirve CHO oksidasyonu 227.4 ± 12.8 g·s⁻¹ değerine ulaşırken, yağ oksidasyonu 7.2 ± 2.9 g·s⁻¹ düzeyine gerilemiştir. Buna karşın, saha koşullarında gerçekleştirilen 2000 m testi, toplam enerjinin yaklaşık %90'ının CHO kullanımından, yalnızca %10'unun ise yağdan sağlandığı bir durumla karakterize edilmiştir. Kan laktat düzeyi 2.2 mmol·L⁻¹'den 13.9 mmol·L⁻¹'ye anlamlı şekilde artmıştır (p < 0.001). Kas oksijen satürasyonu (SmO₂) en düşük düzeyine (~%65) ulaşmış, saha koşullarında toparlanma süreci daha yavaş seyretmiş ve CHO oksidasyonu ile negatif korelasyon göstermiştir (r = –0.71, p < 0.01). SONUÇ: Spor yürüyüşü performansı, sahada laboratuvar verilerinin öngördüğünden daha belirgin karbonhidrat baskınlığı ve lokal kas deoksijenasyonu ile tanımlanmaktadır. Laboratuvar ve saha temelli ölçümlerin birlikte değerlendirilmesi, rekabetçi spor yürüyüşünü şekillendiren aerobik–anaerobik etkileşim hakkında yeni bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUNDː Race walking is an Olympic endurance discipline requiring athletes to sustain high velocities under strict biomechanical constraints. While laboratory testing provides valuable insights into ventilatory thresholds, VO₂max, and substrate utilization, the extent to which these measures reflect real-world performance remains unclear. This study aimed to compare laboratory- and field-based physiological responses, with a specific focus on carbohydrate (CHO) dominance and muscle oxygenation dynamics. METHODSː Twelve trained race walkers (6 male, 6 female; 16–25 y) completed laboratory assessments of VO₂max, ventilatory thresholds (VT1, VT2), and substrate utilization via indirect calorimetry, alongside near-infrared spectroscopy (NIRS) of the vastus lateralis. Seventy-two hours later, participants performed a maximal 2000 m field trial with continuous monitoring of split times, heart rate, blood lactate, and muscle oxygenation RESULTSː In the laboratory, CHO oxidation increased progressively across VT1, VT2, and VO₂max, with the crossover point occurring at ~67% VO₂max. Peak CHO oxidation reached 227.4 ± 12.8 g·h⁻¹, whereas fat oxidation declined to 7.2 ± 2.9 g·h⁻¹. In contrast, the 2000 m field trial was characterized by near-exclusive CHO utilization (~90% of total energy), suppressed fat contribution (~10%), and a marked rise in lactate (2.2 to 13.9 mmol·L⁻¹, p < 0.001). SmO₂ nadirs reached ~65%, with recovery slower in the field, and correlated negatively with CHO oxidation (r = –0.71, p < 0.01). CONCLUSIONSː Race walking performance is defined by pronounced CHO dominance and substantial local muscle deoxygenation in the field, exceeding laboratory predictions. Integrating laboratory and field measures provides novel insights into the aerobic anaerobic interplay underpinning competitive race walking.