Özgül öğrenme güçlüğü olan ve olmayan ergenlerde akran ilişkileri ile benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between peer relationships and self-perception in adolescents with and without specific learning disabilities
- Tez No: 1018642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış ve herhangi bir tanısı olmayan 14-18 yaş aralığındaki ergenlerde akran ilişkileri ile benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2025-2026 eğitim-öğretim yıllarında İstanbul'da öğrenim gören 36 özgül öğrenme güçlüğü tanısı olan ve 36 özgül öğrenme güçlüğü tanısı olmayan toplam 72 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, benlik algılarını değerlendirmek amacıyla“Ergenler İçin Benlik Algısı Ölçeği”ve akran ilişkilerini değerlendirmek amacıyla“Akran İlişkileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler katılımcılara yüz yüze olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, öğrenme güçlüğü tanısı olan ve olmayan ergenlerin akran ilişkileri ile benlik algısı düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda öğrenme güçlüğü tanısı olmayan ergenlerin akran ilişkileri ve benlik algısı puanlarının, öğrenme güçlüğü tanısı olan ergenlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sosyal benlik algısı ile akran ilişkilerinin birliktelik, yardım, koruma ve yakınlık alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Öğrenme güçlüğü tanısı olan ergenlerde ise sosyal benlik algısının yanı sıra akademik benlik algısı ve aile benlik algısının da akran ilişkileri ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between peer relationships and self-concept among adolescents aged 14–18 with and without a diagnosis of Specific Learning Disorder (SLD). The study was designed using the correlational survey model. The study group consisted of a total of 72 high school students studying in Istanbul during the 2025–2026 academic year, including 36 students diagnosed with Specific Learning Disorder and 36 students without any diagnosis.Data were collected using the“Personal Information Form”to determine participants' demographic characteristics, the“Self-Concept Scale for Adolescents”to assess self-concept, and the“Peer Relationships Scale”to evaluate peer relationships. The scales were administered face-to-face to the participants. In the analysis of the data, frequency analysis, descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson correlation analysis, simple linear regression analysis, and multiple linear regression analysis were used.The findings revealed significant relationships between peer relationships and self-concept levels among adolescents with and without a diagnosis of Specific Learning Disorder. The results indicated that adolescents without a diagnosis of Specific Learning Disorder had higher peer relationship and self-concept scores compared to adolescents with a diagnosis of Specific Learning Disorder. Furthermore, significant positive relationships were found between social self-concept and the togetherness, helping, protection, and closeness subdimensions of peer relationships. Among adolescents diagnosed with Specific Learning Disorder, academic self-concept and family self-concept, in addition to social self-concept, were also found to be significantly associated with peer relationships.