Kronik obstrüktif akciğer hastalığında aşılanma durumu ve aşılanmayı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of vaccination status and factors affecting vaccination in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 1018675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TOMRUK ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanısı almış bireylerde influenza, pnömokok ve herpes zoster (zona) aşılarına ilişkin aşılama oranlarını belirlemek ve aşılanmayı etkileyen sosyodemografik, klinik ve sosyokültürel faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte planlanan araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği ve Servisi'ne başvuran, en az bir yıl önce KOAH tanısı almış 200 hasta üzerinde yürütüldü. Veriler, sosyodemografik özellikler, hastalıkla ilişkili klinik değişkenler ve aşılanma durumlarını içeren yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla toplandı. Hastaların semptom düzeyleri Değiştirilmiş İngiliz Tıbbi Araştırma Konseyi (mMRC) nefes darlığı skalası ve KOAH Değerlendirme Testi (CAT) kullanılarak değerlendirildi. Analizlerde Ki-kare, Fisher's Exact ve çok değişkenli lojistik regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada influenza aşılanma oranı %24,5, pnömokok aşılanma oranı %13 ve zona aşılanma oranı %1 olarak bulunmuştur. Hastaların %76,5'i doktor tarafından aşı önerilmediğini belirtmiştir. Aşıların KOAH'a faydalı olduğuna inananların oranı %24 olup katılımcıların yarıya yakını kararsızdır. İnfluenza aşılanması ile ≥65 yaş, il/ilçe merkezinde yaşama, KOAH süresinin ≥5 yıl olması ve son bir yılda acil başvurusu arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır (p<0,05). Çok değişkenli analizde doktor önerisi (OR=6,14; %95 GA: 2,76–13,66; p<0,001), ≥65 yaş (OR=2,91; %95 GA: 1,25–6,75; p=0,013) ve son bir yılda acil başvurusu (OR=2,15; %95 GA: 1,00–4,62; p=0,049) influenza aşılanmasının bağımsız belirleyicileri olarak bulunmuştur. Pnömokok aşılanmasında ise tek bağımsız belirleyici doktor önerisi olup (OR=8,24; %95 GA: 3,32–20,47; p<0,001) saptanmıştır. Sonuç: Çalışmada, KOAH hastalarında aşılama oranlarının ulusal ve uluslararası önerilerin oldukça altında olduğu, bilgi eksikliği ve hekim önerisinin aşılama davranışında kritik rol oynadığı belirlenmiştir. Bulgular, KOAH yönetiminde aşılama danışmanlığının güçlendirilmesi, hasta eğitiminin artırılması ve sağlık hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the vaccination rates of influenza, pneumococcal and herpes zoster (shingles) vaccines in individuals diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) and to evaluate sociodemographic, clinical and sociocultural factors affecting vaccination. Materials and Methods: The descriptive and cross-sectional study was conducted on 200 patients who were diagnosed with COPD at least one year ago and admitted to the Department of Pulmonary Medicine at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. Data were collected through a structured questionnaire form that included sociodemographic characteristics, clinical variables associated with the disease, and vaccination status. The patients' symptom levels were assessed using the Modified British Medical Research Council (mMRC) dyspnea scale and the COPD Assessment Test (CAT). Chi-square, Fisher's Exact and multivariate logistic regression methods were used in the analysis. Results: In the study, the influenza vaccination rate was 24.5%, the pneumococcal vaccination rate was 13%, and the shingles vaccination rate was 1%. 76.5% of the patients stated that vaccination was not recommended by their doctor. The rate of those who believe that vaccines are beneficial for COPD is 24% and nearly half of the participants are undecided. Significant relationships were found between influenza vaccination and ≥65 years of age, living in the city/district center, duration of COPD of ≥5 years, and emergency admission in the last year (p<0.05). In multivariate analysis, physician recommendation (OR=6.14; 95% CI: 2.76–13.66; p<0.001), age ≥65 years (OR=2.91; 95% CI: 1.25–6.75; p=0.013), and emergency department admission within the previous year (OR=2.15; 95% CI: 1.00–4.62; p=0.049) were identified as independent predictors of influenza vaccination. For pneumococcal vaccination, physician recommendation was the only independent predictor (OR=8.24; 95% CI: 3.32–20.47; p<0.001). Conclusion: In the study, it was determined that vaccination rates in COPD patients were well below national and international recommendations, and lack of knowledge and physician recommendation played a critical role in vaccination behavior. The findings suggest that vaccination counseling should be strengthened, patient education should be increased, and access to healthcare should be improved in COPD management.