Kuzularda mannan oligosakkarit (MOS) ve Bacillus clausii içeren probiyotik ilavesinin bağırsak florası ve bazı kan serum parametrelerine etkileri
Effects of probiotic supplementation containing mannan oligosaccharide (MOS) and Bacillus clausii on gut flora and certain blood serum parameters in lambs
  1. Tez No: 1018712
  2. Yazar: EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET BİRDANE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Modern küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sütten kesme stresi ve bağırsak disbiyozisi gibi sorunları önlemek için antibiyotiklere alternatif yenilikçi yem katkı maddelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yenidoğan kuzuların rasyonlarına ilave edilen mannan-oligosakkarit (MOS) ve probiyotik (Bacillus clausii) takviyelerinin sindirim sistemi fizyolojisi, hematolojik ve biyokimyasal parametreler, oksidatif stres belirteçleri ve bağırsak mikrobiyomu üzerindeki zamana bağlı etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmektir. Çalışmaya, homojen bir şekilde üç gruba (MOS, Probiyotik ve Kontrol) rastgele ayrılmış toplam 45 adet yenidoğan Pırlak ırkı kuzu dahil edilmiştir. Doğumdan itibaren ilk 20 gün boyunca, MOS grubundaki kuzulara (n=15) günlük 5 gram oral MOS, probiyotik grubundaki kuzulara (n=15) ise günlük 4x109 CFU Bacillus clausii sporu uygulanmış; kontrol grubu (n=15) ise standart besleme programına tabi tutulmuştur. Takviyelerin sistemik ve mikrobiyal etkilerini izlemek amacıyla 0., 7., 21. ve 45. günlerde kan ve dışkı örnekleri alınarak biyokimyasal, hematolojik, TAS/TOS ve 16S rRNA metagenomik analizleri gerçekleştirilmiştir. Canlı ağırlık değerlendirmesinde, çalışmanın sonlandığı 45. günde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Oksidatif stres parametreleri incelendiğinde, 45. günde MOS grubunun Total Oksidan Seviyesinin (TOS) kontrol ve probiyotik gruplarına kıyasla anlamlı derecede daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Biyokimyasal incelemelerde, MOS ve probiyotik takviyelerinin kan albümin ve total protein seviyelerini anlamlı ölçüde artırdığı; karaciğer, böbrek ve lipit metabolizması enzimlerinde başlangıçta görülen dalgalanmaların ise 45. günde tamamen dengelenerek hepatotoksik bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. Hematolojik bulgularda, takviye alan gruplarda lökosit ve eritrosit sayılarında artış eğilimi gözlenmiş, bu durumun bağışıklığı ve hematopoezi desteklediği görülmüştür. Metagenomik analiz sonucunda, bağırsak florasında Firmicutes filumunun baskın olduğu tespit edilmiş; 45. günde MOS grubunun en yüksek tür çeşitliliğine (90 tür) ulaştığı ve her iki takviyenin de mikrobiyotayı rekabetçi bir dışlama ile patojenlere karşı daha dirençli ve stabil bir ekosisteme dönüştürdüğü saptanmıştır. Sonuç olarak, yenidoğan kuzularda MOS ve Bacillus clausii takviyelerinin kullanımı fizyolojik ve hematolojik açıdan güvenlidir; bağışıklığı kuvvetlendirmekte, hücresel düzeyde güçlü bir oksidatif koruma ve bağırsak homeostazisi sağlamaktadır. Bu katkı maddeleri, antibiyotik büyütme faktörlerine karşı çevreci ve güvenilir alternatifler olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In modern small ruminant breeding, innovative feed additives are needed as alternatives to antibiotics to prevent problems such as weaning stress and intestinal dysbiosis. The aim of this study is to comprehensively evaluate the time-dependent effects of mannan-oligosaccharide (MOS) and probiotic (Bacillus clausii) supplementations in the diets of newborn lambs on digestive system physiology, hematological and biochemical parameters, oxidative stress markers, and the gut microbiome. A total of 45 newborn Pırlak lambs were included in the study and randomly divided into three homogeneous groups: MOS, Probiotic, and Control. During the first 20 days from birth, lambs in the MOS group (n=15) received 5 g/day of oral MOS, the probiotic group (n=15) received 4x10^9 CFU/day of Bacillus clausii spores, while the control group (n=15) was subjected to a standard feeding program. To monitor the systemic and microbial effects of the supplements, blood and fecal samples were collected on days 0, 7, 21, and 45 to perform biochemical, hematological, TAS/TOS, and 16S rRNA metagenomic analyses. In terms of live weight, no statistically significant difference was found among the groups at the end of the study on day 45. Upon examining oxidative stress parameters, the MOS group exhibited a significantly lower Total Oxidant Status (TOS) compared to the control and probiotic groups on day 45. Biochemical analyses revealed that MOS and probiotic supplementations significantly increased blood albumin and total protein levels; initial fluctuations observed in liver, kidney, and lipid metabolism enzymes were completely balanced out by day 45, indicating no hepatotoxic effects. In hematological findings, an increasing trend in leukocyte and erythrocyte counts was observed in the supplemented groups, supporting immunity and hematopoiesis. According to metagenomic analysis, the Firmicutes phylum was dominant in the gut flora; the MOS group reached the highest species diversity (90 species) on day 45, and both supplements transformed the microbiota into a much more stable and pathogen-resistant ecosystem through competitive exclusion. In conclusion, the use of MOS and Bacillus clausii supplements in newborn lambs is physiologically and hematologically safe; it strengthens immunity, provides strong oxidative protection at the cellular level, and ensures gut homeostasis. These additives are recommended as eco-friendly and reliable alternatives to antibiotic growth promoters.