Kıraat ilminde sistemleştirme ve sadeleştirme(Endülüs'te teysir literatürü)
Systematization and simplification i̇n the science of qraat(the tayseer literature in Andalusia)
- Tez No: 1018711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN SÜTŞURUP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıraat Bilim Dalı
Özet
Kur'an'ın doğru okunması ve nesiller boyu sahih biçimde aktarılması ve bu sürecin sistemli bir şekilde yürütülmesi, İslam ilim geleneğinde merkezî bir yer tutmuştur. Endülüs'te yetişen kıraat âlimleri bu aktarım sürecini kolaylaştırmak, standartlaştırmak ve halkın istifadesine sunmak adına özel yöntemler geliştirmişlerdir. Bu yöntemlerden en önemlisi“teysir”sistemidir. Teysir geleneği kıraat ilminin öğretiminde ilmî disiplini teorik ve pratik düzeyde kolaylaştırıcı, sistemleştirici ve özgün bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Teysir (kolaylaştırma), kıraat ilminin öğretimini sistematik hale getiren ve farklı rivayetleri bir arada sunmayı amaçlayan özel bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Tezde ele alınacak olan teysir yöntemi kıraat ilmi ile başlamış olsa da zamanla diğer ilmî disiplinlerde de bir sistem halinde kullanılarak geleneğe dönüşmüştür. Bu yöntem Dânî'nin et-Teysir isimli eseriyle ortaya çıksa da fıkıh, tıp, astronomi, matematik gibi farklı alanlarda kullanılmıştır. Endülüslü ilim adamları teysir yöntemi ile miras aldıkları ilmi coğrafî ve siyasî şartlara göre yeniden şekillendirip ilmi birikimi sonraki nesillere güvenle aktarabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Correct reading of the Quran and preserving it authentically for generations, and carrying out this process systematically, have a central place in the tradition of Islamic science. Qraat scholars raised in Andalusia have developed special methods to facilitate this transmission process, standardize it and make it available to the public. The most important of these methods is the“Teysir”system. Teysir tradition has emerged as a facilitator, systematizer and original approach in teaching the science of Qraat, facilitating the scientific discipline at the theoretical and practical level. Teysir (facilitation) appears as a special approach that systematizes the teaching of the science of Qraat and aims to present different narrations together. Although the taysir method, which will be discussed in the thesis, started with the science of Qraat, it has become a tradition by being used as a system in other scientific disciplines over time. Although this method emerged with Dânî's work called et-Teysir, it has been used in different fields such as fiqh, medicine, astronomy and mathematics. Using the taysir method, Andalusian scientists were able to reshape the knowledge they inherited according to geographical and political conditions and safely transfer the scientific knowledge to the next generations.