4-6 yaş Kur'an kurslarının veli görüşleri bağlamında değerlendirilmesi: Çanakkale ili örneği
Evaluation of 4-6 year old Qur'an courses in the context ofparental opinions: The case of Çanakkale province
  1. Tez No: 1018742
  2. Yazar: NESİBE ÇELİK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de okul öncesi din eğitiminin önemli bir uygulama alanı haline gelen 4-6 yaş Kur'an kurslarının, velilerin görüşleri bağlamında değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Özellikle erken çocukluk döneminin bilişsel, duyuşsal, sosyal ve ahlaki gelişim açısından kritik bir süreç olması, bu yaş grubuna yönelik din eğitimi uygulamalarının niteliğini ve toplumsal etkisini daha da önemli hale getirmektedir. Bu bağlamda araştırma, Çanakkale ili örneğinde, 4-6 yaş Kur'an kurslarına çocuklarını gönderen velilerin kurslara ilişkin algılarını, beklentilerini, memnuniyet düzeylerini ve eleştirel değerlendirmelerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmada, velilerin bu kurslara yönelme nedenleri; kursların çocukların değer gelişimi, dini farkındalık kazanımı, ahlaki tutumları ve sosyal becerileri üzerindeki etkisine dair görüşleri ele alınmıştır. Bunun yanında kurs ortamının fiziki koşulları, öğretici yeterliliği, eğitim materyalleri, pedagojik yaklaşım, iletişim dili ve çocuk psikolojisine uygunluk gibi unsurların veliler tarafından nasıl değerlendirildiği incelenmiştir. Ayrıca velilerin kurslara ilişkin kaygıları, önerileri ve ideal bir okul öncesi din eğitimi anlayışına dair beklentileri araştırmanın temel problem alanlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate 4–6 age group Qur'an courses, which have become an important field of practice in preschool religious education in Türkiye, within the framework of parents' opinions. Considering that early childhood is a critical period in terms of cognitive, emotional, social, and moral development, the quality and social impact of religious education practices directed at this age group have gained increasing importance. In this context, the study, based on the case of Çanakkale province, seeks to reveal the perceptions, expectations, levels of satisfaction, and critical evaluations of parents who send their children to 4–6 age group Qur'an courses. The research addresses parents' reasons for preferring these courses and examines their views regarding the effects of the courses on children's value development, acquisition of religious awareness, moral attitudes, and social skills. In addition, it investigates how parents evaluate various factors such as the physical conditions of the course environment, instructors' competence, educational materials, pedagogical approach, communication style, and suitability to child psychology. Furthermore, parents' concerns, suggestions, and expectations regarding an ideal understanding of preschool religious education constitute the main problem areas of the study.