Türkiye ve Azerbaycan sürdürülebilir kalkınma yaklaşımları ve potansiyel işbirliklerinin analizi
Analysis of Turkey and Azerbaijan's sustainable development approaches and potential cooperations
  1. Tez No: 1018743
  2. Yazar: RAJAB HABIBOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, International Relations, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, sürdürülebilir kalkınma kavramını kuramsal ve uygulamalı boyutlarıyla inceleyerek Türkiye ve Azerbaycan örnekleri üzerinden karşılaştırmalı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle sürdürülebilir kalkınmanın tarihsel gelişimi, ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları ile yönetişim, yapısal reformlar, bölgesel kalkınma politikaları ve teşvik sistemleri kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Ardından Türkiye ve Azerbaycan'ın sürdürülebilir kalkınma politikaları; ulusal kalkınma planları, yeşil dönüşüm hedefleri, yatırım teşvikleri, organize sanayi bölgeleri, bölgesel kalkınma araçları ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyum düzeyleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca iki ülke arasındaki mevcut ekonomik, ticari, enerji, eğitim, çevresel ve kültürel işbirlikleri incelenmiş; özellikle enerji koridorları, yeşil dönüşüm, bölgesel kalkınma ve insan sermayesinin geliştirilmesi ekseninde işbirliğinin stratejik niteliği ortaya konulmuştur. Araştırmanın uygulama boyutunda, Türkiye ve Azerbaycan'dan kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcileriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA programı aracılığıyla tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, iki ülke arasında sürdürülebilir kalkınma alanında yeşil enerji, enerji verimliliği, yeşil finansman, döngüsel ekonomi, iklim uyumu, tarımsal su yönetimi, sürdürülebilir şehircilik, biyolojik çeşitlilik, eğitim, veri temelli yönetişim ve bölgesel kalkınma başlıklarında güçlü bir işbirliği potansiyeli bulunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik ortaklığın sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda daha kurumsal, ölçülebilir ve çok paydaşlı bir yapıya dönüştürülebileceğini ortaya koymakta; ortak finansman mekanizmaları, veri paylaşımı, izleme-değerlendirme sistemleri ve politika uyumunun bu sürecin başarısında belirleyici olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present a comparative analysis of Türkiye and Azerbaijan by examining the concept of sustainable development in both its theoretical and practical dimensions. First, the study comprehensively addresses the historical development of sustainable development, together with its economic, social, and environmental dimensions, as well as governance, structural reforms, regional development policies, and incentive systems. It then evaluates the sustainable development policies of Türkiye and Azerbaijan in terms of their national development plans, green transformation targets, investment incentives, organized industrial zones, regional development instruments, and their level of alignment with the Sustainable Development Goals. In addition, the study examines the existing economic, commercial, energy, educational, environmental, and cultural cooperation between the two countries and reveals the strategic character of this cooperation, particularly in the areas of energy corridors, green transformation, regional development, and the development of human capital. In the empirical dimension of the research, data obtained from semi-structured interviews conducted with representatives of the public sector, private sector, and civil society in Türkiye and Azerbaijan were analyzed through thematic analysis using the MAXQDA software. The findings indicate that there is strong potential for cooperation between the two countries in the fields of green energy, energy efficiency, green finance, circular economy, climate adaptation, agricultural water management, sustainable urbanism, biodiversity, education, data-driven governance, and regional development. As a result, the study concludes that the strategic partnership between Türkiye and Azerbaijan can be transformed into a more institutionalized, measurable, and multi-stakeholder structure in line with sustainable development goals, and emphasizes that joint financing mechanisms, data sharing, monitoring and evaluation systems, and policy harmonization are decisive for the success of this process.