Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı 4-6 Yaş Kur'an kurslarında din eğitimi (Sivas örneği)
- Tez No: 814065
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
“Diyanet İşleri Başkanlığı'na Bağlı 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kurslarında Din Eğitimi Sivas Örneği”konulu araştırmada, Sivas il merkezinde bulunan DİB'e bağlı 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının kurslarda görev alan öğreticilerin görüşleri doğrultusunda din eğitimi açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, 2013-2014 eğitim öğretim yılından beri eğitim vermekte olan 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının fiziki durumu, idari yapısı, öğrenci ve veli unsurlarının mevcut durumlarının ihtiyaç ve beklentileri ne ölçüde karşıladığının tespit edilip değerlendirmesi hedeflenmektedir. Bununla birlikte bu çalışmada verilen din eğitiminin çocuğun seviyesine uygun olup olmadığı, öğreticinin bu yaş grubu çocuğa eğitim verme donanımına sahip olup olmadığı, kullanılan yöntem ve materyallerin faydalı olup olmadığı konularında öğreticilerin görüşlerine başvurulmuştur. DİB'e bağlı 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında din eğitimi sürecinin Sivas örneği üzerinden incelenmesini konu alan araştırmada öncelikle 4-6 yaş grubu çocuğun gelişim özelliklerini tanımanın ve bu dönemde verilecek din eğitiminin önemi üzerinde durulmuştur. Tezin birinci bölümünde araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, hipotezleri, sınırlılıkları, yöntemi, deseni, veri toplama analizi, evreni, kapsamı ve ilgili çalışmalara; ikinci bölümünde 4-6 yaş dönemi din eğitimi ve bu dönemde verilen eğitimde üzerinde durulması gereken önemli hususlara; üçüncü bölümünde DİB 4-6 yaş Kur'an kurslarının tarihçesi, programı, temel yaklaşımı ve içeriği gibi ayrıntılara; dördüncü bölümde ise araştırmaya katılan kurs görevlileri hakkında genel bilgiler, bulgular ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Din eğitiminin var olduğu şekliyle betimlenmesi amacıyla Sivas merkezde bulunan DİB'e bağlı 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında görev yapan 30 öğretici ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma, bulgular ve yorumların analizi yapılıp alana katkı sağlaması temennisi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research on“Sivas Example of Religious Education in Quran Courses for 4-6 Age Group Affiliated to the Presidency of Religious Affairs”aims to examine Quran courses for 4-6 age group affiliated to DIB located in the city center of Sivas in terms of religious education provided, again in accordance with the opinions of the teachers who take part in the courses. The research aims to determine and evaluate the physical condition, administrative structure, current status of students and parents of the Quran courses for the 4-6 age group, which have been providing education since the 2013-2014 academic year, to what extent they meet the needs and expectations. However, it was intended to be done in order to consult the opinions of the teachers on whether the religious education provided is appropriate for the child's level, whether the teacher has the equipment to teach this age group of children, whether the methods and materials used are useful, the study of the religious education process in the Quran courses of the 4-6 age group affiliated to the Presidency of Religious Affairs, based on the example of Sivas, primarily focused on the developmental characteristics of the 4-6 age group child and the importance of religious education to be given during this period. In the first part of the research, the subject, problem, purpose, importance, hypotheses, limitations, method, pattern, data collection analysis, universe, scope and related studies were included; in the second part, religious education for 4-6 years and important issues to focus on in the education given during this period; in the third part, details such as the history, program, basic approach and content of DIB 4-6 years Qur'an courses; in the fourth part, general information, findings and comments about the course attendants participating in the research were included. In the research, semi-structured interview technique from qualitative research patterns was used. In order to describe religious education as it exists, interviews were conducted with 30 teachers working in Koranic courses for the 4-6 age group affiliated to the Directorate of Religious Affairs located in the center of Sivas. The research was concluded with the analysis of the findings and comments and the hope that it will contribute to the field.