Ekran kullanımının okuma tutumu, okuma miktarı ve okuduğunu anlamayla ilişkisi
The relationship between screen use and reading attitude, amount of reading and reading comprehension
  1. Tez No: 1018752
  2. Yazar: HÜLYA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin ekran kullanımının okuma tutumu, okuma miktarı ve okuduğunu anlamayla ilişkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde bulunan beş resmi ilkokulda öğrenim gören ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiş 425 dördüncü sınıf öğrencisi ve onların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Problemli Medya Kullanım Ölçeği”,“Garfield Görselli 1-6. Sınıflar İçin Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”,“Okuduğunu Anlama (Çoktan Seçmeli Test, Açık Uçlu Bilgilendirici Test ve Açık Uçlu Öyküleyici Test) Testleri”,“Kişisel Eğilimden Kaynaklanan Okuma Miktarı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Ekran Kullanımı ve Okuma Sıklığı Belirleme Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik testi, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü Anova testi, Pearson korelasyon testi ve doğrusal regresyon testleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen temel sonuçlar şu şekildedir: Ekran süresi arttıkça problemli medya kullanım düzeyleri artmakta, okumaya yönelik olumlu tutumlar azalmaktadır. Cinsiyete göre kız öğrencilerin okumaya yönelik olumlu tutumu ve okuduğunu anlama puanlarının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu, erkek öğrencilerin ise problemli medya kullanım düzeylerinin kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Problemli medya kullanımı ile ekran süresi arasında pozitif yönlü ilişkiler; okumaya yönelik olumlu tutum, okuma miktarı ve okuduğunu anlama arasında ise negatif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Günlük kitap okuma süresi okumaya yönelik olumlu tutum ve okuma miktarı ile pozitif ilişkili, problemli medya kullanımı ile negatif ilişkilidir. Okumaya yönelik olumlu tutum, okuduğunu anlama başarısının en güçlü yordayıcısıdır. Ekran kullanımı ise bazı metin türlerinde okuduğunu anlama başarısını negatif yönde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between screen use, reading attitude, reading amount, and reading comprehension among fourth-grade primary school students. For this purpose, the study was carried out using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 425 fourth-grade students and their parents, selected through criterion sampling from five public primary schools located in the Bahçelievler district of Istanbul during the 2024–2025 academic year. The data collection instruments included the Problematic Media Use Measure, the Garfield Visual Reading Attitude Scale for Grades 1–6, Reading Comprehension Tests (Multiple-Choice Test, Open-Ended Informative Text Test, and Open-Ended Narrative Text Test), the Reading Amount Scale Based on Personal Inclination, and the Screen Use and Reading Frequency Questionnaire developed by the researcher. Data were analyzed using tests of normality, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and linear regression analyses. The main findings of the study revealed that as screen time increased, levels of problematic media use increased, whereas positive attitudes toward reading decreased. Female students demonstrated significantly more positive reading attitudes and higher reading comprehension scores than male students, while male students exhibited higher levels of problematic media use. Positive correlations were found between problematic media use and screen time, whereas negative correlations were identified between problematic media use and positive reading attitudes, reading amount, and reading comprehension. Daily reading duration was positively associated with positive reading attitudes and reading amount and negatively associated with problematic media use. Reading attitude emerged as the strongest predictor of reading comprehension achievement. Screen use, on the other hand, negatively predicted reading comprehension performance in certain text types.