Online testing and assessment in English as a foreign language context: Teachers' perspectives
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde çevrimiçi ölçme ve değerlendirme: Öğretmen perspektifi
- Tez No: 812998
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ölçme ve değerlendirme faaliyetleri, dil öğretiminde çok uzun zamandır kullanılıyor olmasına karşın değişen şartlar, teknikler ve amaçlar doğrultusunda değişime uğramış, dinamizm doğrultusunda gelişmiştir çünkü dil öğretimi, bir çok ilgili kişi barındıran, bu kişilerin, zamanın veya şartların farklılaşması doğrultusunda değişime uğrayan bir olgudur ve bu sebeple ölçme ve değerlendirme biçimleri de şartlar doğrultusunda değişecek, gelişecek ve başkalaşacaktır (Bachman & Palmer, 2010). Teknolojik gelişmeler, bilgisayar kullanımının artması ve yaygınlaşması ve internetin ortaya çıkışı bu değişimi büyük ölçüde etkilemiş ve yön vermiştir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin zamanla gelişmesi ve yaygınlaşması, insanların çevrimiçi öğrenme metodlarını benimsemesini, ve bunun sonunda da çevrimiçi ölme ve değerlendirme yöntemlerinin ortaya çıkmasını mümkün kılmıştır (Çağlayan, 2021). Çevrimiçi ölçe ve değerlendirme yöntemlerinin zaman ve mekandan bağımsız oluşu (Yulianto & Mujtahid, 2021), esnek olması, kalabalık popülasyonlarla kullanmaya uygun olması, şekline bağlı olarak okunma kolaylığı, kaynak, zaman ve para israfını önlemesi ve bilgisayar kullanma konusunda çok rahat olan günümüz öğrencilerine çok uygun olması (Alghammas, 2020) gibi avantajlarını sıralamak mümkündür. Buna karşılık, sınav gözetmenliğinin zor veya etkisiz olması, artan kopya çekme olasılığı, güvenlik sorunları, yavaş internet bağlantısı, internet yoksunluğu, öğrencilerin veya öğretmenlerin teknoloji kullanma konusunda yaşadıkları zorluklar gibi sebepler çevrimiçi ölçme ve değerlendirme yöntemlerini kulllanmayı zorlu hale getirmektedir (Astiandani & Anam, 2021). Çevrimiçi ölçme ve değerlendirme, görece yeni bir kavram olduğundan, bu konu üzerinde alanyazın çalışmaları oldukça sınırlı, ve dar bağlamlıdır (Butler-Henderson & Crawford, 2020). Günümüzde bunların çoğu, sonuçlarından direkt olarak etkilendikleri için en temel paydaşlardan olan öğrencilerin görüşlerini incelemektedir (Biggs & Tang, 2007); bir kısmı yine önemli etkileyen ve etkilenenlerden oldukları için hizmet öncesi öğretmen algılarına, bir kısmı da geleneksel ölçme değerlendirme yöntemlerinin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile kıyasına bakmaktadır. Ne var ki sistemin temel kullanıcıları ve uygulayıcıları olmalarına karşın, yabancı dil öğretimi bağlamında Türkiye'de görev yapan İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme konusundaki görüşlerine yer veren araştırma sayısının azlığı dikkat çekicidir. Sistemin temel kullanıcısı olarak öğretmenlerin görüşleri büyük önem arz etmektedir çünkü onların görüş ve algıları, tutumlarını belirleyecek ve tutumları ders ortamına yansıyacaktır. Bu sebeple, bu derece büyük etkisi olan bir faktörün derin biçimde analiz edilmesi, etkileyen faktörlerin bulunması gerekmektedir. Alanyazın incelendiğinde, mevcut bulunan araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme konusunda çeşitli görüşlere sahip olduğu görülmektedir. Birçok araştırmada, öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme konusunda olumlu algı ve tutumlara sahip olduğu görülmüştür (Baleni, 2015; Chien et al., 2014; Fageeh, 2015; Fitriyah & Jannah, 2021; Küppers & Schroeder, 2020). Bu olumlu tutumun sebebinin çevrimiçi değerlendirmenin sınav kaygısı ve gerginliğini azaltması (Baleni, 2015; Öz, 2014b;), esnek ve çevre dostu olması (Asma, 2021), ve eğitim öğretim faaliyetlerine olan olumlu etkileri (Fageeh, 2015) olduğu belirtilmiştir. Fakat yine birçok çalışmada, öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme konusundaki en büyük endişesinin sınav güvenliği olduğu görülmüştür (Alghammas, 2020; Fitriyah & Jannah, 2021; Küppers & Schroeder, 2020; Meccawy et al., 2021; Rogers, 2006; Sa'di et al. 2021). Bu çalışmalarda öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme faaliyetleri sırasında öğrencilerin daha çok ve sık kopya çektikleri, sistemin buna daha açık olduğu ve bu kopya çekme faaliyetlerinin bir çok tür ve biçimde olduğunu düşündükleri ortaya konmuştur. Bunun yanısıra, teknik aksaklıklar (Alghammas, 2020), öğretmenlerin teknolojik bilgi ve deneyim düzeyinin düşük olması (Joshi, 2020; Nowroozi, 2021), bilgisayar veya ekran yorgunluğu (Asma, 2021), çevrimiçi ölçme ve değerlendirme sistemine güvensizlik (Rollim & Isaias, 2018), ve geleneksel ölçme ve değerlendirme biçimlerini tercih etme gibi başka olumsuz noktalar da belirtilmiştir (Yulianto & Mujtahid, 2021). Aynı zamanda kimi çalışmalarda, öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme ile ilgili tutumlarının cinsiyete göre değişip değişmediği de incelenmiş, ve farklı sonuçlar bulunmuştur. Sonuç olarak, çevrimiçi ölçme ve değerlendirme konusunda öğretmen algılarının belirlenmesi, halihazırda bulunan çalışmaların kısıtlılığı sebebiyle görece yeni olan bu alan için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de üniversite düzeyinde çalışan öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile ilgili genel tutum ve yaklaşımlarını, duyuşsal faktörler, geçerlik, güvenirlik, güvenlik, uygulanabilirlik ve eğitim ve öğrenim üzerine etkileri bağlamlarında incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın diğer amacı da, öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme algı ve yaklaşımlarının yaş, cinsiyet, öğretmenlik deneyimi, mezun olunan bölüm, eğitim düzeyi, çalışılan kurum, yönetimsel veya işlevsel bir görevi bulunup bulunmaması, öğretmenlerin kendi beyanlarına göre bilgisayar becerileri gibi demografik değişkenlere göre değişip değişmediğinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma için, Türkiye'de çeşitli üniversitelerin İngilizce hazırlık programında çalışan 302 İngilizce öğretmeninden çevrimiçi bir anket yardımıyla veri toplanmıştır. Uygulanan anket, Dermo (2009) tarafından geliştirilmiş ve ilk kullanımında öğrencilerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme algı ve tutumlarını belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Sonrasında, aynı anket çeşitli ülkelerde ve bağlamlarda öğrenci ve öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme tutum ve algılarını belirlemek için kullanılmış, çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırma bağlamında aynı anket, orijinalinden öğretmenlere uygun olacak şekilde değişiklik yapılarak kullanılmıştır ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, öğretmenlerin demografik bilgilerini içeren sorulardan ve ikinci bölüm de öğretmenlerin genel çevrimiçi algılarını ve duyuşsal faktörler, geçerlik, güvenirlik, güvenlik, uygulanabilirlik ve çevrimiçi ölçme ve değerlendirmenin eğitim ve öğrenim üzerine etkileri ile ilgili algı ve fikirlerini ölçmeyi amaçlayan 30 Likert tipi sorudan oluşmaktadır. Anket katılımcılarına anket kişisel e-postalar yoluyla iletilmiş ve bir ay kadar bir süre içinde veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS veri inceleme programı ile incelenmiş ve verilere göre anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Öncelikle, ankete katılan katılımcıların büyük bir çoğunluğunun çevrimiçi ölçme ve değerlendirme konusunda nötr,yani ne olumlu ne de olumsuz bir bakış açısına sahip olduğu saptanmıştır. Benzer biçimde, öğretmenlerin algı ve tutumları çevrimiçi ölçme ve değerlendirmenin alt bağlamları olan duyuşsal faktörler, geçerlik, güvenirlik, kullanışlılık, ve güvenlik alanlarında da nötr olarak bulunmuştır. Yalnızca çevrimiçi ölçme ve değerlendirmenin eğitim ve öğrenim üzerine etkileri alanında öğretmenlerin olumu görüş bildirdiği görülmüştür. Bu çalışma, daha önce belirtilen öğretmenlerin pozitif tutum ve yaklaşım sergilediği çalışmalardan bu yönüyle ayrılmaktadır. Bunun yanısıra, sınav güvenliği de en fazla olumsuz görüş bildirilen alan olmuştur ve bu bulgu ile daha önce bahsedilen diğer bir çok araştırma bulgusunun uyumlu olduğu anlaşılmıştır. Bir diğer bulgu da çeşitli demografik etkenlerin öğretmenlerin çevrimiçi ölçme ve değerlendirme algı ve tutumları üzerinde etkili olmasıdır. Araştrma sonuçlarına göre, cinsiyet, yaş, öğretmenlik deneyimi ve öğretmenlerin kendi beyan ettikleri bilgisayar becerileri faktörlerinin onların çevrimiçi ölçme ve değerlendirme algı ve tutumları üzerinde etkili olduğu; çalışılan kurum, mezun olunan bölüm, eğitim düzeyi ve kurum içerisinde yönetimsel veya işlevsel görevler alıp almadığının bu algı ve fikirleri etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Being one of the indispensable elements of language teaching, testing and assessment play a vital role in identifying whether teaching has been effective and the aims of the program has been reached (Madsen, 1983). To this end, institutions assess the students through various methods at regular time intervals. As information and communication technologies have been advancing and becoming more widespread, it has enabled people to adopt online learning and this has given rise to online assessment (Çağlayan, 2021). As online assessment is a rather new phenomenon, available research regarding it is limited (Butler-Henderson & Crawford, 2020), and most of the research in literature today examines the views of students regarding online assessment as they are one of the most important stakeholders of exams. On the other hand, although they are the basic users and practitioners of the system, studies on the views and perspectives of instructors on online assessment in English as a foreign language context are limited in number. With these facts in mind, this study aims to explore English instructors' perspectives of online assessment in tertiary educational institutions in Turkey with regard to their general views on online assessment, along with their views on affective factors, validity, reliability, security, practicality and the impacts of online assessment on teaching and learning. In this descriptive study, the data was collected from 302 English instructors working at English preparatory schools in various universities in Turkey through an online survey. The survey collected demographic information of the participants and gathered their views on abovementioned aspects with 30 Likert scale survey questions. The data collected were analyzed through SPSS statistical software. The analysis of the data revealed two important results: First, the overall perspectives of instructors on online assessment were neutral. Second, the results indicated that instructors' perspectives of online assessment differed significantly according to their gender, age, teaching experience years, and their self-reported computer expertise. On the other hand, their educational background, department of graduation, the institution they worked at and holding administrative or office duties did not change instructors' perspectives significantly.