Karadeniz'de yakalanan deniz balıklarında Contracaecum (Nematoda: Anisakıdae) larvalarının varlığı ve moleküler teşhisi
Occurrence and molecular identification of Contracaecum (Nematoda: Anisakidae) larvae in marine fish caught in the Black Sea
- Tez No: 1018767
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ZAFER PEKMEZCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Parazitoloji, Aquatic Products, Veterinary Medicine, Parasitology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sucul Hayvan Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin su ürünleri potansiyeli açısından önemli bölgelerinden Orta Karadeniz kıyılarında (Sinop, Samsun, Ordu) insan tüketimine yönelik avlanan ve kültüre edilen bazı kemikli deniz balığı türlerinde Anisakidae familyasından Contracaecum larvalarının varlığı morfolojik ve moleküler yöntemlerin entegrasyonuyla araştırılmıştır. Karadeniz'de avlanan karagöz istavrit (Trachurus trachurus Linnaeus, 1758), hamsi (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758), barbunya (Mullus barbatus ponticus Essipov, 1927), has kefal (Mugil cephalus Linnaeus, 1758) ve çipura (Sparus aurata Linnaeus, 1758) ile yetiştiriciliği yapılan Avrupa levreği (Dicentrarchus labrax Linnaeus, 1758) ve Türk somonu (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) olmak üzere 7 farklı deniz balığının parazitolojik incelemeleri yapılmıştır. Araştırma kapsamında yalnızca barbunya balıklarında %13,4 (20/149) enfeksiyon oranıyla Contracaecum larvaları saptanmıştır. İncelenen diğer balık türlerinde (karagöz istavrit, hamsi, has kefal, Avrupa levreği, çipura ve Türk somonu) Contracaecum larvaları saptanmamıştır. Barbunya balıklarından toplanan 36 adet üçüncü dönem Contracaecum larvasının ortalama yoğunluğu 1,8 ve bolluğu 0,2 olarak hesaplanmıştır. Morfolojik ve morfometrik analizler tüm larvaların tek bir morfotipe sahip olduğunu göstermiştir. Contracaecum larvalarının nükleer rbozomal ITS (ITS 1, ITS–2) ile mtokondryal cox2 ve rrnS gen bölgelerine yönelik DNA dizi ve filogenetik analizleri sonucunda larvaların C. rudolphii A (Bullini et al., 1986) türü olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada Karadeniz ekosisteminde yaşayan barbunya balıklarında C. rudolphii A türünün varlığı moleküler olarak ITS (ITS–1, ITS–2), cox2 ve rrnS gen bölgelernn verilerine dayanarak ilk kez raporlanmaktadır. C. rudolphii A türü Türkiye kemikli balık parazitleri faunası için ilk kayıt özelliği taşımaktadır. Bu bulgular barbunya balığının C. rudolphii A için yeni ara/paratenik konak olduğunu ve türün dağılım alanına Türkiye'nin Karadeniz kıyılarının eklendiğini göstermektedir. Barbunya balıklarında tespit edilen C. rudolphii A larvaları zoonotik potansiyel taşımaktadır. Barbunya balığının çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi C. rudolphii A larvaları yönünden halk sağlığı riski oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the presence of Contracaecum larvae from the family Anisakidae was investigated through the integration of morphological and molecular methods in certain marine teleost fish species harvested for human consumption and subjected to aquaculture along the Central Black Sea coast (Sinop, Samsun, Ordu) of Turkey, a region of significant importance in terms of the country's fisheries potential. Parasitological examinations were conducted on seven distinct marine fish species: Atlantic horse mackerel (Trachurus trachurus Linnaeus, 1758), European anchovy (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758), red mullet (Mullus barbatus ponticus Essipov, 1927), flathead grey mullet (Mugil cephalus Linnaeus, 1758), and gilthead sea bream (Sparus aurata Linnaeus, 1758) caught in the Black Sea, as well as European seabass (Dicentrarchus labrax Linnaeus, 1758) and rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) reared in aquaculture facilities. Within the scope of the research, Contracaecum larvae were detected exclusively in red mullet specimens, with a prevalence of 13.4% (20/149). No Contracaecum larvae were observed in the other examined fish species (Atlantic horse mackerel, European anchovy, flathead grey mullet, European seabass, gilthead sea bream, and rainbow trout). The mean intensity and abundance of the 36 third-stage Contracaecum larvae collected from red mullet were calculated as 1.8 and 0.2, respectively. Morphological and morphometric analyses demonstrated that all larvae belonged to a single morphotype. DNA sequencing and phylogenetic analyses targeting the nuclear ribosomal ITS (ITS–1, ITS–2) and mitochondrial cox2 and rrnS gene regions of Contracaecum larvae revealed that the larvae represented the C. rudolphii A (Bullini et al., 1986) species. This study constitutes the first molecular report, based on data from the ITS (ITS–1, ITS–2), cox2, and rrnS gene regions, of C. rudolphii A in red mullet inhabiting the Black Sea ecosystem. C. rudolphii A represents the first record for the fauna of fish parasites in Turkish teleosts. These findings indicate that red mullet serves as a novel intermediate/paratenic host for C. rudolphii A and that the Turkish Black Sea coast has been added to the distributional range of this species. The C. rudolphii A larvae detected in red mullet possess zoonotic potential. The consumption of red mullet in raw or undercooked form may constitute a public health risk with respect to C. rudolphii A larvae.