Ulrtrasonografi ile gebelikte fetal kalp atımı izleniminde görüntü kalitesini etkileyen fiziksel parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of physical parameters affecting image quality in fetal heart beat monitoring during pregnancy by ultrasonography
  1. Tez No: 1018768
  2. Yazar: EMİNE ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
Özet
Bu sistematik derleme, 2005–2025 yılları arasında yayımlanan 20 bilimsel çalışmayı inceleyerek gebelikte Doppler ultrasonografi kullanımıyla fetal kalp atımının değerlendirilmesine ilişkin güncel literatürü kapsamlı biçimde özetlemektedir. Araştırmanın amacı, Doppler ultrasonun fetal kardiyak fonksiyonların, hemodinamik akım paternlerinin ve perinatal sonuçların izlenmesindeki rolünü bütüncül biçimde ortaya koymaktır. Çalışmada PRISMA 2020 yönergeleri izlenerek literatür taraması, dâhil etme ve dışlama kriterleri, veri çıkarımı ve tematik analiz aşamaları sistematik biçimde yürütülmüştür. Bulgular, umbilikal arter (UA), orta serebral arter (MCA), duktus venozus (DV) ve serebroplasental oran (CPR) ölçümlerinin fetal oksijenlenme ve dolaşım adaptasyonunun en güvenilir göstergeleri olduğunu ortaya koymuştur. CPR ve MCA indekslerindeki düşüşlerin fetal hipoksi ve asfiksi riskini yüksek doğrulukla öngördüğü, UA indekslerindeki artışların ise plasental direnç artışı ve olumsuz obstetrik sonuçlarla ilişkili bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca Doppler ultrasonografinin, preeklampsi, gestasyonel diyabet ve intrauterin büyüme kısıtlılığı gibi yüksek riskli gebeliklerde fetal iyilik halinin değerlendirilmesinde, çoğul gebeliklerde ise ikizden ikize transfüzyon sendromu gibi durumların yönetiminde önemli bir izlem aracı olduğu saptanmıştır. Çalışmalar, Doppler incelemelerinde ölçüm standardizasyonu, enerji indekslerinin güvenli sınırlar içinde tutulması ve operatör eğitiminin önemine de dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, Doppler ultrasonografi gebelikte fetal kalp atımı ve dolaşım fonksiyonlarının değerlendirilmesinde noninvaziv, güvenilir ve klinik karar süreçlerini yönlendiren bir yöntem olarak obstetrik uygulamalarda vazgeçilmez bir konuma ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This systematic review comprehensively summarizes the current literature on the use of Doppler ultrasonography in evaluating fetal heart rate during pregnancy by examining 20 scientific studies published between 2005 and 2025. The aim of the study is to present a holistic overview of the role of Doppler ultrasound in monitoring fetal cardiac functions, hemodynamic flow patterns, and perinatal outcomes. Following the PRISMA 2020 guidelines, the processes of literature search, inclusion and exclusion criteria, data extraction, and thematic analysis were conducted systematically. The findings revealed that the measurements of the umbilical artery (UA), middle cerebral artery (MCA), ductus venosus (DV), and cerebroplacental ratio (CPR) are among the most reliable indicators of fetal oxygenation and circulatory adaptation. Decreases in CPR and MCA indices were found to predict the risk of fetal hypoxia and asphyxia with high accuracy, while increases in UA indices were associated with elevated placental resistance and adverse obstetric outcomes. Furthermore, Doppler ultrasonography has been identified as a critical monitoring tool for evaluating fetal well-being in high-risk pregnancies such as preeclampsia, gestational diabetes, and intrauterine growth restriction, and in managing twin-to-twin transfusion syndrome in multiple pregnancies. The reviewed studies also emphasize the importance of measurement standardization, maintaining energy indices within safe limits, and ensuring adequate operator training. In conclusion, Doppler ultrasonography has become an indispensable, non-invasive, and reliable method that guides clinical decision-making in assessing fetal heart activity and circulatory function during pregnancy.