Muhasebe bilgilerinin stratejik karar alma fonksiyonunda kullanılması ve Ege Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de bir uygulamai
Using accounting information in the function of strategic decision making and an application at Ege Seramik inc.
- Tez No: 101881
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
HI ÖZET Yönetim, temelde bir karar sürecidir. İşletme yönetiminin planlama, örgütleme, yürütme ve kontrol fonksiyonlarının ana öğesi karar almadır. Stratejik karar alma ise, devamlı çevresel incelemelerin ışığında, işletmenin genel amaçlarını saptama, amaçlara ulaştıracak üretim veya faaliyet konulan ile pazarları araştırma ve seçme İle ilgilidir. Kararın tutarlı olması, seçeneklerin tümünün belirlenmesine, bunlarla ilgili tüm bilgilerin sağlanabilmesine bağlıdır. Yönetim fonksiyonlarının yürütülmesi sırasında yöneticilerin alacakları kararlara ilişkin bilgiler ise, yönetim muhasebesi tarafından sağlanmaktadır. Küresel pazarlara yönelik rekabetçi eğilimler bugünkü yönetim muhasebesi sistemini yetersiz kılmıştır. Bu nedenle yönetim muhasebesi, işletme içine dönük bilgiler yanında rekabet üstünlüğünü yakalamaya yönelik bilgileri de sağlamak zorundadır. Yönetim muhasebesi tekniklerinin stratejik yönetime uygun bir şekilde geliştirilerek kullanılmasıyla birlikte, özellikle işletme ile dış çevre arasındaki etkileşimin değerlendirilmesine ve işletmenin stratejik kararlarının alınmasına“Stratejik Yönetim Muhasebesi”yardımcı olmaktadır. Günümüzde işletmelerin kısa ve uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmeleri belirlenecek iyi bir fiyat politikasının varlığını zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda maliyet bilgileri yönetimde karar aracı olarak değerli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Management is in fact a process of decision making. The main component of planning, organizing, executing and controlling functions of bushess management is decision making Strategic decision making, on the other hand, is about determining general bushess goals, searching for and selecting of production or functional areas and markets which fosters the achievement of objectives in the light of continuing environmental studies. The consistency of decisions reguires that all selections be proveded and all pertinent information related with these be gathered. Within this concept, all the information that is related with decisions made by the management during the process of executing managerial functions is provided by managerial accounting. Today's competitive trend for global markets has made the current managerial accounting system unsufficient. Along with the development and use of managerial accounting techniques that are in accourdance with strategic management,“Strategic Management Accounting”fosters especially the evaluation of interaction between the firm and its environment, and making of the firm's strategic decisions. Nowadays, reaching the firm's short and long term objectives requires the existence of a well-defined pricing policy, In this aspect, cost information as a decision making tool for management.