Kütahya Sancağı 1261 (1845) tarih ve 8767-8768-8769-8770-8771 numaralı Temettuat Defterleri transkripsiyonu
Stated of Kutahya's dividents registers (8767-8768-8769-8770-8771)
- Tez No: 101882
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti'nde Tanzimaffla kadar değişik adlarla alınan vergilerin yerine konulan temettü' at vergisinin kaydedildiği defterlere“Temettü' at Defterleri”adı verilmektedir. Bu defterler XIX. Yüzyıl ortalarında Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu iktisadi, sosyal ve ticari hayatı çok açık bir şekilde gözler önüne serdiğinden değerli bilgiler içermektedir. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri' nde bulunan bu defterler, 1988 yılında tasnif edilerek araştırmacıların hizmetine sunulmuştar.Bu çalışmada 1260-1261 (1845) yıllarına ait Kütahya merkez mahalleleri ile ilgili“Temenra'at Defterleri”nden, aşağıda arşiv numarası ve isimleri belirtilenlerin transkripsiyonu yapılmıştır. ML.VRD.TMT. 8767 Meydan Mahallesi ML.VRD.TMT. 8768 Çukur Mahallesi ML.VRD.TMT. 8769 Hacı Ahmed Mahallesi ML.VRD.TMT. 8770 Balıkk Mahallesi ML.VRD.TMT. 877 1 Ahi Ewran Mahallesi(Rum Taifesi)
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In The Ottoman Empire, the recorded registers in which dividend tax, which was implemented instead of the taxes that were collected in different names until Reformation Period, is called as the dividends registers. These registers contain valuable information because of clearly indicating the economic, social, and commercial life that The Ottoman Empire experienced in the middles of nineteenth century. These registers having been classified in 1988 and kept in Ottoman Archives of Prime Ministry were submitted to the researchers. In this project, the transcription of dividend registers whose archive numbers and names are stated below was carried out which was related to the center quarters of Kütahya in the years of between 1260-1261 (1845) Finance Revenue Dividend 8767 Meydan Quarter Finance Revenue Dividend 8768 Çukur Quarter Finance Revenue Dividend 8769 Haci Ahmed Quarter Finance Revenue Dividend 8770 Balıklı Quarter Finance Revenue Dividend 8771 Ahi Evran (Greek Minority)