İl milli eğitim müdürlüklerine bağlı AR-GE ve özel bürolarda yapılan müzik ve müzik eğitimine yönelik faaliyetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of activities related to music and music education carried out in R&D and private offices affiliated with provincial directorates of national education
- Tez No: 1018818
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÜRPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İl Milli Eği[m Müdürlükleri bünyesinde, eği[mde başarıyı ararmaya yönelik çalışmaların planlı ve koordineli biçimde yürütülmesini sağlamak amacıyla 2010 yılında AR-GE birimleri ile il milli eği[m müdürlerine bağlı özel büro birimleri kurulmuştur. Bu birimler, müzik ve müzik eği[mi başta olmak üzere çeşitli alanlarda proje ve etkinliklerin planlanması ve yürütülmesinde ak[f rol üstlenmektedir. Bu araşarmada, İl Milli Eği[m Müdürlükleri bünyesindeki AR-GE ve özel büro birimlerinde yürütülen müzik ve müzik eği[mi proje ve etkinliklerinin belirlenmesi, sınıflandırılması ve müzik eği[mine sağladığı katkıların ortaya konulması amaçlanmışar. Ayrıca proje ve etkinliklerin koordinatör öğretmenlerin mesleki gelişim ve öz yeterliklerine etkilerinin incelenmesi, uygulama sürecinde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve koordinatör öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi hedeflenmiş[r. Araşarma, mevcut durumu ortaya koymaya yönelik be[msel bir çalışmadır. Nicel verilerin elde edilmesinde genel tarama modeli kullanılmışar. Veriler, 65 ilde görev yapan ve toplam 1154 projede yer alan 176 proje koordinatör öğretmenine uygulanan 20 soruluk 5'li Likert [pi anket aracılığıyla toplanmışar. Elde edilen veriler ista[s[k paket programında analiz edilmiş; frekans, yüzde, aritme[k ortalama ve standart sapma değerlerinden yararlanılmışar. Araşarmada proje ve etkinliklerin incelenmesi amacıyla doküman incelemesine başvurulmuştur. Bu kapsamda İl MEM'lere ait resmi internet sayfaları taranmış, elde edilen veriler doküman analizi yöntemiyle değerlendirilmiş; proje ve etkinlikler çeşitli değişkenlere göre sınıflandırılarak tablo ve grafikler aracılığıyla sunulmuştur. Araşarma sonuçlarına göre; Türkiye genelinde yürütülen müzik ve müzik eği[mi faaliyetlerinin genel görünümü ortaya konulmuş, proje ve etkinliklerin sayısı ile çeşitliliğinde son yıllarda araş olduğu belirlenmiş[r. Bununla birlikte uygulamaların iller arasında homojen dağılmadığı, bazı illerde proje ve viii etkinliklerin yoğun biçimde yürütülürken bazı illerde sınırlı düzeyde kaldığı görülmüştür. Araşarma bulguları, gerçekleş[rilen proje ve etkinliklerin öğrencilerin sanatsal gelişimlerine, müziğe yönelik ilgilerine, mo[vasyonlarına ve sosyal becerilerine olumlu katkılar sunduğunu göstermektedir. Ayrıca koordinatör öğretmenlerin proje süreçlerinde mesleki deneyim, ile[şim, organizasyon ve ekip çalışması becerileri açısından gelişim sağladıkları belirlenmiş[r. Bununla birlikte araşarma sonuçları; bütçe yetersizlikleri, fiziki imkan eksiklikleri, planlama sorunları, öğretmenlerin iş yükü ve koordinasyon eksikliklerinin uygulama süreçlerinde karşılaşılan temel problemler arasında yer aldığını ortaya koymuştur. AR-GE ve özel büro birimlerinin proje geliş[rme, yenilikçi uygulamalar üretme, organizasyon ve koordinasyon süreçlerinde müzik eği[mine önemli katkılar sunduğu ortaya çıkmış, ancak uygulamaların sürdürülebilirlik, kurumsal destek, yaygınlaşarma ve uzun vadeli planlama açısından eksiklerinin olduğu belirlenmiş[r.
Özet (Çeviri)
In 2010, R&D (Research and Development) units and private office units repor[ng directly to provincial directors of na[onal educa[on were established within the Provincial Directorates of Na[onal Educa[on to ensure that efforts aimed at increasing success in educa[on are carried out in a planned and coordinated manner. These units play an ac[ve role in planning and execu[ng projects and ac[vi[es in various fields, par[cularly in music and music educa[on. This study aims to iden[fy and classify the music and music educa[on projects and ac[vi[es carried out within the R&D and private office units of Provincial Directorates of Na[onal Educa[on, and to reveal their contribu[ons to music educa[on. Addi[onally, it aims to examine the impact of these projects and ac[vi[es on the professional development and self-efficacy of coordinator teachers, iden[fy the challenges encountered during the implementa[on process, and evaluate the opinions of coordinator teachers. The research is a descrip[ve study aimed at revealing the current situa[on. The general survey model was u[lized to obtain quan[ta[ve data. The data were collected through a 20-item, 5-point Likert-type ques[onnaire administered to 176 project coordinator teachers working in 65 provinces and involved in a total of 1,154 projects. The obtained data were analyzed using a sta[s[cal sobware package, u[lizing frequency, percentage, arithme[c mean, and standard devia[on values. Document analysis was employed in the study to examine the projects and ac[vi[es. In this context, the official websites of the Provincial Directorates of Na[onal Educa[on were scanned, and the data obtained were evaluated through the document analysis method; the projects and ac[vi[es were classified according to various variables and presented through tables and graphs. According to the research results, an overview of music and music educa[on ac[vi[es conducted across Türkiye was presented, and it was determined that there has been an increase in the number and variety of projects and ac[vi[es in recent years. However, it was observed that the implementa[on of these ac[vi[es is not homogeneously distributed among provinces; while projects and ac[vi[es are intensively carried out in some provinces, they remain at a limited level in others. The x research findings indicate that the implemented projects and ac[vi[es contribute posi[vely to students' ar[s[c development, interest in music, mo[va[on, and social skills. Furthermore, it was determined that coordinator teachers enhanced their professional experience, communica[on, organiza[on, and teamwork skills during the project processes. Nevertheless, the research results revealed that budget insufficiencies, lack of physical facili[es, planning issues, teachers' workload, and lack of coordina[on are among the primary problems encountered during the implementa[on processes. It was revealed that while R&D and private office units provide significant contribu[ons to music educa[on in terms of project development, genera[ng innova[ve prac[ces, organiza[on, and coordina[on processes; it was determined that these prac[ces have shortcomings regarding sustainability, ins[tu[onal support, dissemina[on, and long-term planning.