Local residual conformal prediction for multi-step forecasting: development and comparative evaluation
Çok adımlı zaman serisi tahmini için yerel artık tabanlı konformal tahmin yöntemi: geliştirme ve karşılaştırmalı performans analizi
  1. Tez No: 1018825
  2. Yazar: PELİN ERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Zaman serisi tahmini; hava kalitesi izleme, enerji talebi tahmini, yenilenebilir enerji üretimi ve su kaynakları yönetimi gibi birçok gerçek dünya sisteminde önemli bir rol oynar. Derin öğrenme modelleri son derece doğru nokta tahminleri üretebilirken, genellikle tahmin belirsizliği hakkında doğrudan bilgi sağlamazlar. Bu sınırlama, belirsizliklerin tahmin ufku uzadıkça birikme eğiliminde olduğu çok adımlı tahmin problemlerinde daha da kritik hale gelir. Bu nedenle, güvenilir tahmin aralıkları oluşturma konusu son yıllarda önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu tezde, çok adımlı zaman serisi tahmini için Yerel Artık Konformal Tahmin (Local Residual Conformal Prediction, LRCP) adı verilen yeni bir konformal tahmin yaklaşımı önerilmektedir. Yöntem, bir temsil alanındaki artık benzerlikleri öğrenir ve yerel olarak benzer artık davranışları kullanarak uyarlanabilir tahmin aralıkları oluşturur. Bu şekilde önerilen çerçeve, farklı tahmin ufuklarında değişen belirsizlik modellerini daha iyi yakalamayı amaçlamaktadır. Önerilen yaklaşım dört gerçek dünya veri seti üzerinde değerlendirilmiştir: Air10, Güneş Radyasyonu, Elektrik Talebi ve Baraj Doluluk Oranı. Hem tek adımlı hem de çok adımlı tahmin ayarları altında kapsamlı deneyler yürütülmüştür. Yöntem, kapsam oranı, aralık genişliği ve Winkler skoru ölçütleri kullanılarak HopCPT, DSCP, AcMCP ve EnbPI gibi son dönemdeki konformal tahmin yaklaşımlarıyla karşılaştırılmıştır. Genel olarak, deneysel sonuçlar önerilen yöntemin farklı veri setleri ve tahmin ufukları genelinde rekabetçi ve istikrarlı bir aralık performansı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Time series forecasting plays an important role in many real-world systems such as air quality monitoring, energy demand estimation, renewable energy production, and water resource management. While deep learning models can produce highly accurate point forecasts, they generally do not provide direct information about prediction uncertainty. This limitation becomes more critical in multi-step forecasting problems, where uncertainty tends to accumulate as the forecasting horizon increases. For this reason, reliable prediction interval construction has become an important research topic in recent years. In this thesis, a new conformal prediction approach based on local residual learning is proposed for multi-step time series forecasting. The method learns residual similarities in a representation space and constructs adaptive prediction intervals using locally similar residual behaviors. In this way, the proposed framework aims to better capture changing uncertainty patterns across different forecasting horizons. The proposed approach is evaluated on four real-world datasets: Air10, Solar Radiation, Electricity Demand, and Dam Occupancy. Extensive experiments are conducted under both single-step and multi-step forecasting settings. The method is compared with recent conformal prediction approaches including HopCPT, DSCP, AcMCP, and EnbPI using coverage, interval width, and Winkler Score metrics. Overall, experimental results show that the proposed method provides competitive and stable interval performance across different datasets and forecasting horizons.