Öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik oryantasyonlarının öğretmenlik uygulaması dersi boyunca değişimi
Changes in pre-service teachers' orientations to teaching science throughout the teaching practice course
  1. Tez No: 1018824
  2. Yazar: ŞULE UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK SALİHA KARAL EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
'Belli bir sınıf seviyesindeki fen öğretimine ilişkin hedeflerle ilgili bilgi ve inançlar ile fen öğretimine ilişkin genel düşünce şekilleri' olarak tanımlanan fen öğretimi oryantasyonları öğretmenlerin öğretim uygulamalarını şekillendirdiğinden pedagojik alan bilgisinin merkezi bir bileşeni olarak ifade edilmektedir. Öğretmen adaylarının mesleki gelişim süreçlerinde bu oryantasyonların nasıl şekillendiği ve uygulamalara nasıl yansıdığını ortaya koymak önemli olduğundan, bu çalışma ile fen bilimleri öğretmen adaylarının Öğretmenlik Uygulaması I dersi boyunca belirlenen oryantasyonlarında nasıl bir değişim meydana geldiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Boyuna gelişimsel yöntem ile yürütülen bu çalışmanın katılımcılarını bir devlet üniversitesinin Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim dalında öğrenim gören 3 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Mülakat, ders planı ve gözlemler veri toplama aracı olarak kullanılmış ve veriler tümdengelimli içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular; öğretmen adaylarının Öğretmenlik Uygulaması I dersinin başında eşit ağırlıklı olarak öğretmen merkezli (akademik hassasiyet) ve öğrenci merkezli (etkinliğe dayalı öğretim) oryantasyonlara sahip olduğunu; süreç içerisinde ise öğretmen merkezli (akademik hassasiyet) ve öğrenci merkezli (rehberli sorgulama, kavramsal değişim ve etkinliğe dayalı öğretim) oryantasyonların varlığını sürdürdüğünü ancak sergilenen bu oryantasyonların sayısı ve çeşitliliğinin değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna karşın dersin sonunda, adayların sergilediği oryantasyonların ağırlıklı olarak öğretmen merkezli 'akademik hassasiyet' yönüne kaydığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; öğretmen adaylarının Öğretmenlik Uygulaması I dersine hem öğretmen hem de öğrenci merkezli oryantasyonları barındıran bir inanç yapısıyla başladıkları, ancak gerçek sınıf deneyimi kazandıkça bu dengenin bozularak geleneksel öğretmen merkezli (akademik hassasiyet) yapılara doğru kaydığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Orientations to teaching science, defined as 'knowledge and beliefs regarding the goals of science teaching at a specific grade level, along with general ways of thinking about science teaching,' are expressed as a central component of Pedagogical Content Knowledge (PCK) since they shape teachers' instructional practices. Given the importance of revealing how these orientations are formed during pre-service science teachers' (PSTs) professional development and how they are reflected in practice, this study aimed to investigate the changes in science PSTs' orientations throughout the Teaching Practice I course. Conducted with a longitudinal developmental method, the participants of this study consisted of three PSTs studying in the Science Education Department of a state university. Interviews, lesson plans, and observations were utilized as data collection tools, and the data were analysed through deductive content analysis. The findings revealed that at the beginning of the Teaching Practice course, PSTs simultaneously held teacher-centred (academic rigour) and student-centred (activity driven) orientations with equal weight. During the process, although they maintained teacher-centred (academic rigour) and student-centred (guided inquiry, conceptual change, and activity driven teaching) orientations, the number and variety of the displayed orientations fluctuated. In contrast, by the end of the course, it was determined that the orientations exhibited by the PSTs shifted predominantly toward the teacher-centred 'academic rigour' aspect. Consequently, it was concluded that while PSTs began the Teaching Practice I course with a belief structure harbouring both teacher-centred and student-centred orientations, this balance was disrupted as they gained real classroom experience, leading to a shift toward traditional teacher-centred (academic rigour) structures.