Uluslararası mühendis transferinde işin rutinliği, beceri transferi ve motivasyon: Türk beyaz yakalılar üzerine nitel bir değerlendirme
Work routineness, skill transfer, and motivation in international engineer transfer: A qualitative assessment of Turkish white-collar workers
- Tez No: 1018851
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den yurt dışına göç eden beyaz yakalı mühendislerin çalışma deneyimlerini işin doğası, beceri transferi ve motivasyon eksenlerinde nitel ve mikro düzeyde incelemeyi amaçlamaktadır. Beyin göçü yazınında ağırlıklı olarak nicel yöntemler ve makro ekonomik göstergeler aracılığıyla ele alınan mühendis göçü, bu araştırmada katılımcıların öznel anlatıları üzerinden derinlemesine analiz edilmektedir. Farklı ülkelerde ve sektörlerde görev yapan Türk mühendislerle yürütülen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlardan elde edilen veriler, Braun ve Clarke'ın (2022) altı aşamalı refleksif tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, mühendislerin yurt dışına geçiş kararlarının yalnızca ekonomik etkenlerle açıklanamayacağını; liyakat algısı, kariyer bloklanması, aile ve çocukların geleceği ile sosyal devlet koşullarının süreçte belirleyici işlev gördüğünü göstermektedir. Türkiye'de edinilen teknik becerilerin büyük ölçüde transfer edilebilir nitelik taşıdığı saptanırken, iletişim ve koordinasyon becerilerinin yurt dışında sonradan kazanıldığı anlaşılmaktadır. Yaygın bir mesleki degradasyona rastlanmamış; ancak büyük ve prosedür ağırlıklı örgütlerde çalışan mühendislerin beceri kullanım yoğunluğunda belirli bir azalma yaşadıkları görülmüştür. Karar alma serbestliği ise göç öncesinde aktif bir motivasyon kaynağı olarak değil, göç sonrasında fark edilen bir kazanım olarak deneyimlenmiştir. Geri dönüş niyeti, katılımcılar arasında koşullu, ertelenmiş ve yüksek eşikli bir seçenek olarak biçimlenmektedir. Araştırma, Türk mühendislerin yurt dışı iş deneyimlerini işin niteliği, beceri kullanımı ve motivasyonel dönüşüm bağlamında ele alan özgün nitel bulgular üreterek beyin göçü yazınına meslek-spesifik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the work experiences of white-collar engineers who have migrated from Turkey, focusing on the nature of work, skill transfer, and motivation from a qualitative, micro-level perspective. While the brain drain literature has addressed engineer migration primarily through quantitative methods and macroeconomic indicators, this research draws on the subjective accounts of Turkish engineers working across different countries and sectors. Data were collected through semi-structured in-depth interviews and analyzed using Braun and Clarke's (2022) six-phase reflexive thematic analysis. The findings show that engineers' decisions to move abroad are not reducible to economic factors; perceptions of meritocracy, career blockage, concerns about family and children's futures, and welfare state conditions all shape the process in significant ways. Technical skills acquired in Turkey were found to be largely transferable, whereas communication and coordination competencies tended to develop after migration. Widespread occupational degradation was not observed, though engineers employed in large, procedure-heavy organizations reported a perceptible decline in the intensity of skill use. Autonomy in decision-making did not emerge as an active motivational pull prior to migration; rather, it was recognized as a gain only after the move had taken place. The intention to return was consistently framed as a conditional, deferred, and high-threshold option. The study contributes occupation-specific qualitative evidence to the brain drain literature by examining Turkish engineers' international work experiences through the intersecting dimensions of work quality, skill utilization, and motivational change.