Ekonomik büyüme ve ESG kriterleri arasındaki ilişkinin panel eşanlı denklem modelleri ile analizi
Analysis of the relationship between economic growth and ESG criteria using panel simultaneous equation models
- Tez No: 1018854
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) kriterleri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Neoklasik ve endojen büyüme modellerinin temellerine dayanan çalışma, ESG faktörlerini geleneksel olarak dışsal değişkenler olarak ele almanın ötesinde, toplam faktör verimliliğinin yapısal belirleyicileri olarak değerlendirerek bu faktörlerin rolünü yeniden yorumlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, ESG performanslarının ekonomik büyümeyi ne ölçüde etkilediğini ve büyüme dinamiklerinin ESG kriterlerini nasıl etkilediğini analiz etmektir. Bu amaçla, değişkenler arasındaki iki yönlü etkileşimleri yakalamaya olanak tanıyan, panel eşanlı denklem modeline dayalı bir ekonometrik yaklaşım benimsenmiştir. Ampirik analiz, ESG puanları ulusal düzeyde konsolide edilmiş STOXX Europe 600 şirketlerinden elde edilen toplu verilere dayanan bir Avrupa ülkeleri örneklemine dayanmaktadır. Ampirik sonuçlar, ESG kriterleri ile kısa vadeli ekonomik büyüme arasında negatif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuç, sürdürülebilir politika ve uygulamaların hayata geçirilmesinin, özellikle gerekli yatırımlar, düzenleyici kısıtlamalar ve üretim sistemlerindeki yapısal dönüşümlerle bağlantılı olarak, başlangıçta uyum maliyetlerine yol açabileceğini göstermektedir. Ancak bu ilişki, sürdürülebilirlik ile büyüme arasında yapısal bir uyumsuzluk olarak değil, daha çok ekonomik dönüşüm sürecindeki bir geçiş aşaması olarak yorumlanmalıdır. Bu araştırmanın sonuçları hem akademik açıdan hem de kamu politika yapıcıları açısından önemlidir. Sonuçlar, ESG performansını güçlendirmeyi amaçlayan politikaların, kısa vadeli geçiş maliyetlerini ve verimlilik, inovasyon ve ekonomik dayanıklılık açısından potansiyel kazançları dikkate alarak uzun vadeli bir bakış açısıyla tasarlanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Son olarak, bu çalışma, sürdürülebilirlik ve büyümeyi birbirine bağlayan mekanizmaların daha iyi anlaşılması için, özellikle gelecekteki araştırmalara yol göstericisi olması açısından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between environmental, social, and governance (ESG) criteria and economic growth. Building on the foundations of neoclassical and endogenous growth models, the study reinterprets the role of ESG factors by treating them not merely as traditional exogenous variables, but as structural determinants of total factor productivity. The primary objective of this research is to analyze the extent to which ESG performance influences economic growth and how growth dynamics affect ESG criteria. To this end, an econometric approach based on a panel simultaneous equation model has been adopted, which allows for capturing the bidirectional interactions among the variables. The empirical analysis is based on a sample of European countries using aggregate data derived from STOXX Europe 600 companies with ESG scores consolidated at the national level. The empirical results reveal a negative relationship between ESG criteria and short-term economic growth. This finding suggests that the implementation of sustainable policies and practices may initially lead to adjustment costs, particularly in connection with necessary investments, regulatory constraints, and structural transformations in production systems. However, this relationship should be interpreted not as a structural mismatch between sustainability and growth, but rather as a transitional phase within the economic transformation process. The findings of this study are significant both academically and for public policymakers. The findings suggest that policies aimed at enhancing ESG performance should be designed with a long-term perspective, taking into account both short-term transition costs and potential gains in terms of productivity, innovation, and economic resilience. Finally, this study is significant as a guide for future research, particularly in better understanding the mechanisms linking sustainability and growth.